Dátum: 13. septembra 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
Cez víkend sa uskutoční medzinárodný festival súčasného umenia Biela noc

Festivalová mapa obsahuje 53 zastávok s umeleckými inštaláciami a dielami od viac ako 200 autorov.

Cez víkend 16. až 18. septembra sa v Bratislave uskutoční medzinárodný festival súčasného umenia Biela noc. Ako informuje produktová manažérka podujatia Adela Ščasná, festivalová mapa obsahuje 53 zastávok s umeleckými inštaláciami a dielami od viac ako 200 autorov z 12 krajín a troch kontinentov. „Námestia, ulice, nádvoria, mestské pláže, fasády či nábrežie a zaujímavé interiéry v meste ožijú súčasným umením už v piatok 16. septembra po 19:00,“ uviedla. Umenie vo verejnom priestore je prístupné každému zdarma, vstup do interiérov stojí 15 eur.

Aj tento rok bude na festivalovej mape nábrežie, ktoré tvorí vodnú trasu Bielej noci vďaka spolupráci s JTRE. „Tentokrát k Dunaju prinesie viac ako 20 multimediálnych diel zo Slovenska, Čiech, Nemecka, Rakúska či dokonca Nového Zélandu,“ približuje organizátor. Súčasťou bude aj 10 metrov vysoký svetelný objekt v tvare kúzelného mesiaca, v blízkosti vyhliadkovej veže UFO. Na promenáde pri Eurovea bude inštalovaná priestorová svetelná inštalácia geometrického lesa, na Tyršáku budú umiestnené päť metrov vysoké kruhy pulzujúce farbami.

„Tohtoročná Biela noc sa nesie v znamení interakcie a nových technológií, uvádza niekoľko svetových premiér a viacerých zahraničných umelcov privíta na Slovensku prvýkrát,” priblížila umelecká riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková. V spolupráci s mestskou časťou Nové Mesto tiež vo festivalovej premiére ožije budova Novej tržnice na Trnavskom mýte. „Premiéru na festivalovej mape zažije aj prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower,“ dodáva organizátor s tým, že až 168 metrov vysokú budovu počas festivalových nocí zvýrazní svetelná inštalácia. Živá projekcia na fasádu historickej budovy SND začne v každú celú hodinu, bude trvať 20 minút a v prestávkach umožní divákom projekciu ovplyvniť vlastnými kolážami – cez pripravené fotografie, rekvizity a projektor.

Festival z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, hlavné mesto Bratislava, Nadácia mesta Bratislavy, Bratislava Tourist Board (BTB) a Medzinárodný vyšehradský fond.

Pridaj komentár