Dátum: 31. januára 2023 Autor: SITA Komentáre: 0

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) zdigitalizoval predmety kultúrneho dedičstva a zverejnil ich na webe. Ako informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman, samospráva postupne digitalizuje predmety kultúrneho dedičstva charakteristické pre územie kraja. Databázu je možné nájsť na stránke pamatkraja.sk a v súčasnosti sa v nej nachádza viac ako 1 500 tradičných predmetov ako náradie, keramika, textily, kresby či rôzne úžitkové predmety.

„Pamäť kraja poskytuje návštevníkovi zdigitalizovaný fond lokálnych predmetov nášho regiónu z oblasti pamiatok, architektúry, etnológie či etnografie“ poznamenal predseda BSK Juraj Droba s tým, že 1 500 predmetov ešte nie je konečné číslo. „Databázu budeme kontinuálne dopĺňať o ďalšie zaujímavé predmety. Práve prenesením vecí do digitálnej podoby máme možnosť uchovať toto kultúrne dedičstvo pre ďalšie generácie,“ doplnil.

Digitalizácia sa sústredila na predmety súkromných zberateľov, ktorých zbierky krojov, keramiky, vinárskeho náradia, vinárskych etikiet, čipky, historických fotografií či traktorov ostávali doposiaľ verejnosti neznáme. „Súčasťou fondu je aj obsiahla zbierka vzorkovníc keramického majstra Heřmana Landsfelda od OZ Modranská Beseda, ktoré sú svojimi motívmi zdrojom inšpirácie pre súčasných tvorcov keramiky,“ priblížila Forman s tým, že BSK zdigitalizoval aj rozsiahlu zbierku keramiky národného umelca Ferdiša Kostku.

Súčasťou projektu bude aj spustenie digitálno-dokumentačného centra v obnovenom kaštieli v Modre, ktoré bude slúžiť širokej aj odbornej verejnosti. Otvorenie je plánované počas tohto leta. „Cieľom je prehĺbiť vedomosti obyvateľov i návštevníkov z oblasti kultúrneho dedičstva, tradícií a histórií lokalít kraja,“ poznamenala Forman. Centrum bude plne vybavené digitalizačnou technikou, vďaka ktorej si môžu záujemcovia nechať zdigitalizovať svoju vlastnú zbierku a uchovať ju pre ďalšie generácie.

Projekt Pamäť kraja vznikol ako súčasť projektu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko a Kultúrno-kreatívne oživenie tradícií.

Preskúmať pamatkraja.sk

Pridaj komentár