
Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava zaznamenal v roku 2024 výrazný nárast počtu ochorení spôsobených kliešťami v Bratislavskom kraji. Podľa aktuálnych informácií zverejnených na sociálnej sieti RÚVZ, situácia s kliešťovou encefalitídou je obzvlášť znepokojivá. Kým v roku 2023 bol v Bratislavskom kraji hlásený iba jeden prípad tohto závažného ochorenia, v roku 2024 ich bolo evidovaných až osem. Tento nárast predstavuje v porovnaní s päťročným priemerom alarmujúcich 220,5 percenta.
Najvyššia vekovo-špecifická chorobnosť na kliešťovú encefalitídu bola zaznamenaná u mladých ľudí vo vekovej skupine 15-19 rokov. Ochorenia sa vyskytli v šiestich okresoch Bratislavského kraja, pričom najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v okrese Bratislava IV. Z epidemiologickej anamnézy vyplýva, že v šiestich prípadoch bola pozitívna (konzumácia žinčice, päťkrát prisatie kliešťa). Úrad zároveň upozornil, že niektoré prípady boli do Bratislavského kraja dovezené z iných oblastí Slovenska (Hriňová, Stará Voda, Turčianske Teplice) a jeden prípad bol dokonca importovaný zo zahraničia (Francúzsko).
Nemenej závažná je situácia aj v prípade lymskej boreliózy, ďalšieho ochorenia prenášaného kliešťami. V minulom roku bolo v Bratislavskom kraji hlásených 258 prípadov, čo predstavuje nárast chorobnosti o 41,6 percenta oproti roku 2023. V porovnaní s päťročným priemerom ide o nárast o 143,7 percenta. Najviac postihnutou vekovou skupinou boli tentokrát osoby vo veku 55-64 rokov. Lymská borelióza sa vyskytla vo všetkých okresoch Bratislavského kraja, s najvyššou chorobnosťou opäť v okrese Bratislava IV.

S týmto ochorením bolo z Bratislavského kraja hospitalizovaných 15 osôb. Epidemiologická anamnéza bola pozitívna v 157 prípadoch (88-krát poštípanie hmyzom, 69-krát prisatie kliešťa). Najvyšší výskyt ochorenia bol zaznamenaný v mesiaci júl (57 ochorení, 22,1 percenta celoročného výskytu). Aj v prípade lymskej boreliózy boli zaznamenané prípady dovezené z iných častí Slovenska (19 osôb) a zo zahraničia (dva prípady zo Švajčiarska a Thajska).
RÚVZ Bratislava v tejto súvislosti dôrazne upozorňuje na začínajúcu sezónu kliešťov a pripomína dôležitosť prevencie. Na rozdiel od lymskej boreliózy, proti kliešťovej encefalitíde existuje účinné očkovanie. Úrad odporúča myslieť na prevenciu ešte pred príchodom jari, keďže základné očkovanie pozostáva z troch dávok. Medzi ďalšie dôležité preventívne opatrenia patrí vyhýbanie sa miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov, nosenie vhodného oblečenia a pravidelné používanie repelentov.
Vzhľadom na alarmujúci nárast oboch ochorení je dôležité nepodceňovať riziko a aktívne pristupovať k prevencii pred kliešťami v Bratislavskom kraji.