
Prezident Slovenskej republiky, Peter Pellegrini, si v predvečer 80. výročia oslobodenia Bratislavy položením venca na pamätníku Slavín uctil pamiatku hrdinov, ktorí sa zaslúžili o oslobodenie nášho hlavného mesta. V emotívnom prejave vyzdvihol odvahu a obetavosť sovietskych, rumunských a slovenských vojakov, povstalcov a účastníkov odboja, ktorí položili životy v boji proti nacistickej mašinérii.

„Prejavme úctu a vďaku všetkým, ktorí sa pričinili o návrat slobody do našej vlasti. Sovietskym, rumunským i slovenským vojakom, povstalcom, účastníkom odboja a príslušníkom ďalších národov. Mnohí za to zaplatili tú najvyššiu možnú cenu,“ zdôraznil prezident Pellegrini.
Hlava štátu však pripomenula, že napriek radosti z oslobodenia, jazvy vojny v našej spoločnosti pretrvávajú. Poukázal na tragické udalosti ako holokaust, masakre v Nemeckej, Ostrom Grúni, Kľaku či Tokajíku, ktoré zanechali hlboké rany v našich dejinách.
„Tieto udalosti ostávajú hlbokou ranou v našich dejinách. Nedopusťme preto, aby sa opäť prebúdzali ideológie, ktoré vyrastajú z koreňov zla a zaplavujú spoločnosť trpkými plodmi nenávisti,“ varoval prezident.
V kontexte súčasných udalostí prezident Pellegrini zdôraznil dôležitosť pripomínania si obetí fašistických hrôz a potrebu odmietnuť akékoľvek pokusy o spochybňovanie utrpenia, ktoré druhá svetová vojna priniesla miliónom ľudí.

„Nikomu nesmieme dovoliť, aby spochybňoval útrapy, ktoré druhá svetová vojna priniesla miliónom ľudí po celom svete,“ apeloval prezident.
Zároveň vyzdvihol význam oslobodenia pre Slovensko a potrebu dôstojne si pripomínať tieto dôležité udalosti našej histórie.
„Vďačnosť k osloboditeľom nijako nezmenšil čas, ktorý uplynul. Nemali by ju zatieniť ani súčasné konflikty, kvôli ktorým sa na náš kontinent vrátilo nezmyselné zabíjanie a umieranie nevinných ľudí. Spomienka na oslobodenie nás preto zaväzuje, aby sme sa snažili vrátiť mier do vojnou skúšaných oblastí,“ zdôraznil prezident Pellegrini.
Pripomenul, že oslobodenie Bratislavy bolo súčasťou Bratislavsko-brnianskej operácie, v ktorej sa zúčastnilo 28 sovietskych a 14 rumunských divízií. Boje o Bratislavu trvali dva dni.
V piatok 4. apríla sa na Námestí Eugena Suchoňa uskutoční pietna spomienka s položením vencov k Pomníku víťazstva, na ktorej sa zúčastnia významní predstavitelia mesta a štátu.