Nemocničná starostlivosť v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) podľa župana Juraja Drobu kolabuje. Ako uviedol na dnešnej tlačovej konferencii, napriek tomu, že nemocnica Bory je už niekoľko týždňov v prevádzke, pre chýbajúcu zmluvu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou nemôže mnohým akútnym pacientom poskytnúť potrebný operačný zákrok. Druhým problémom je podľa Drobu avizované ukončenie urgentu v nemocnici v Malackách od júna, ktoré prevádzkovateľ nemocnice odôvodnil nedostatkom kvalifikovaného personálu.
Podľa Drobu je v BSK viac ako 60 percent pacientov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). „Nová nemocnica Bory je častokrát jediná možnosť pre pacientov, avšak z dôvodu byrokracie im nemôže byť poskytnutá okamžitá zdravotná starostlivosť, aj keď nemocnica je na to už dnes plne pripravená a vybavená,“ zdôraznil Droba s tým, že obyvatelia kraja sa stali rukojemníkmi politiky, čo je neprípustné. Pacienti podľa neho dostávajú od poisťovne zamietavé stanoviská na výkony, ktoré je nemocnica pripravená poskytnúť, avšak poisťovňa jej ich nezaplatí.
V prípade urgentu v Malackách boli podľa Drobu pripravení na extrémne riešenia. „Boli sme pripravení dofinancovávať tento urgent rovnako ako v minulosti, ale prevádzkovateľ napriek tomu nie je schopný poskytovať tento typ služieb,“ skonštatoval s tým, že na tento problém upozorňujú už dlhé mesiace, teraz je však situácia naozaj vážna, nakoľko 1. júna malacký urgent prestane fungovať.
Podľa Drobu je v oboch prípadoch nutné zo strany štátu systematicky riešiť problémy slovenského zdravotníctva. V prvom rade je podľa neho potrebné, aby bola čo najskôr podpísaná zmluva medzi VšZP a Nemocnicou Bory. Rovnako dôležité je podľa neho spustiť systémové opatrenia na podporu ambulantného sektora.
Podľa manažérky oddelenia komunikácie VšZP Evy Peterovej má poisťovňa aktuálne pre svojich poistencov v Nemocnici Bory zazmluvnených 33 ambulancií. „Ďalšie žiadosti boli skompletizované len pred pár dňami a poisťovňa ich práve posudzuje. Aktuálne tiež evidujeme doručenú ďalšiu – 4. fázu žiadostí o rozšírenie zmluvy o vybrané špecializované ambulancie, ktorá je v procese prvotnej kontroly jej povinných náležitostí,“ uviedla pre agentúru SITA.
„Žiadosť o zazmluvnenie urgentu v Nemocnici Bory nám doručená ešte nebola, a preto dnešné vyhlásenie BSK, že „kraj nebude mať zabezpečený urgent preto, že VšZP nemá zmluvu s nemocnicou Bory“ nemožno nazvať inak ako snahou o presmerovanie dôsledku ich zlyhania na niekoho iného a o súčasť predvolebnej kampane,“ uviedla ďalej hovorkyňa VšZP. Ako dodala, ani zvyšné dve zdravotné poisťovne s Nemocnicou Bory nerozšírili zmluvy v plnom, nemocnicou žiadanom rozsahu, ale v rozsahu, ktorý každá zdravotná poisťovňa považovala v čase rozhodovania za opodstatnený.
VšZP podľa Peterovej hradí nemocnici Bory všetky výkony zazmluvnenej ako aj neodkladnej zdravotnej starostlivosti. „Odmietame obvinenie BSK a Tomáša Szalaya o tom, že „VšZP odmieta zákroky v tejto nemocnici, a to aj pri život ohrozujúcich stavoch,“ uviedla hovorkyňa. Ako dodala, Nemocnica Bory je všeobecná nemocnica, preto ju nie je možné porovnávať s Národným onkologickým ústavom alebo Onkologickým ústavom sv. Alžbety v Bratislave. „Rovnako tak je alibistické a naivné tvrdiť, že nemocničný kolaps v bratislavskom kraji vyrieši zazmluvnenie Nemocnice Bory VšZP,“ doplnila.