Site icon Časopis Metropola

Hlavné mesto si opäť pripomenie svoju korunovačnú minulosť

Bratislavské korunovačné dni: Hlavné mesto si opäť pripomenie svoju korunovačnú minulosť

V sobotu 30. júla o 13:00 sa približne 250 účinkujúcich zo Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska vydá na cestu v slávnostnom sprievode z Bratislavského hradu.

Hlavné mesto Bratislava si aj v tomto roku pripomenie slávnu kráľovskú minulosť. Ako informoval hovorca Bratislavskej organizácie cestovného ruchu Bratislava Tourist Board (BTB) Július Buday, na podujatí Bratislavské korunovačné dni, ktoré sa uskutoční 29. až 31. júla, si budú môcť obyvatelia a návštevníci mesta vychutnať dobovú atmosféru korunovačného sprievodu, historického turnaja a korunovačné prehliadky mesta.

BTB pripravilo počas posledných troch júlových dní pestrý korunovačný tematický program. „Jeho najdôležitejšia časť sa uskutoční v sobotu 30. júla. Približne 250 účinkujúcich zo Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska sa o 13:00 vydá na cestu v slávnostnom sprievode z Bratislavského hradu,“ popisuje hovorca s tým, že sprievod zakončí svoju cestu v jadre Starého Mesta na Hlavnom námestí. Tu sa v rámci programu medzi 14:00 a 15:00 uskutoční slávnostné odovzdávanie zlatej zberateľskej euromince pri príležitosti 450. výročia korunovácie Rudolfa, ktorú vydáva Národná banka Slovenska. Slávnostné chvíle budú pokračovať na Tyršovom nábreží na petržalskom brehu Dunaja. Od 16:30 do 19:00 sa diváci môžu tešiť na rytiersky turnaj a sprievodný program.

Záujemcovia o bližšie informácie o histórii korunovácií sa môžu počas všetkých troch dní, od piatka do nedele, zúčastniť na bezplatných prehliadkach v slovenskom, anglickom, nemeckom, maďarskom alebo ukrajinskom jazyku. „Trasa prehliadok povedie po najvýznamnejších miestach spojených s korunováciami uhorských panovníkov. Bude to tiež príležitosť dozvedieť sa viac o miestach spojených s vládou Márie Terézie, počas ktorej Bratislava zažila nebývalý hospodársky a kultúrny rozmach,“ dodáva Buday.

Bratislava je známa svojou bohatou korunovačnou históriou, ktorú dodnes pripomína napríklad zlatá koruna na vrchole dominanty mesta – Dómu sv. Martina. V tejto gotickej katedrále z 15. storočia bolo korunovaných desať kráľov, jedna kráľovná a sedem kráľovských manželiek.

Exit mobile version