Site icon Časopis Metropola

Korunovačné slávnosti na počesť Ferdinanda IV.

Korunovačné slávnosti na počesť Ferdinanda IV.

Bratislava ožila slávnou kráľovskou minulosťou a v meste znova zavládla korunovačná atmosféra. V hlavnom meste sa konali korunovačné slávnosti.

Korunovačný sprievod sa na svoju slávnostnú cestu mestom vybral z Bratislavského hradu. Približne 250 členov historických skupín v dobových kostýmoch cestou na Hlavné námestie pozdravilo návštevníkov a obyvateľov mesta a počas celej cesty prevolávali na slávu čerstvo korunovaného Ferdinanda IV.

Na čele sprievodu išli bratislavskí zástavníci a bubeníci, po nich sprievod Maximiliána II., za ním sprievod Rudolfa II. a sprievod Mateja II., ďalej sprievod Ferdinanda II. spojený so sprievodom Ferdinanda III. a nasledoval predvoj hlavného sprievodu Ferdinanda IV. V ňom na čele s deťmi, sypúcimi kvetné lístky, išli dámy, tvoriace dvor a cirkevní hodnostári – mních s cirkevnou koruhvou, farár s kadidlom, kanonik s bibliou, arcibiskup a dvaja biskupi.

Na Hlavnom námestí predvedli jednotlivé skupiny ukážky svojich šermiarskych súbojov, okrem slovenských skupín sa predviedli členovia historických skupín z krajín V4.

Súčasťou programu bolo aj slávnostné predstavenie pamätnej zlatej mince s podobizňou kráľa a cisára Rudolfa II., veľkého podporovateľa a mecenáša umenia, ako aj vied, najmä alchýmie. Národná banka Slovenska slávnostne odovzdá prvý vyrazený kus tejto vzácnej mince zástupcom mesta. „Som veľmi rád, že sa nám podarilo tento rok získať ako partnera Národnú banku Slovenska a vďaka nej priniesť do Korunovačných slávností aj ďalšiu novinku,“ netajil nadšenie predseda predstavenstva Bratislava Tourist Board Vladimír Grežo.

Ako dodal, Korunovačné slávnosti neboli len o sprievode, programe na Hlavnom námestí a rytierskom turnaji na Tyršovom nábreží, ale ich súčasťou boli tématické prehliadky mesta v rôznych jazykoch.Exit mobile version