Site icon Časopis Metropola

V piatok sa začína trojdňové podujatie Bratislavské korunovačné dni

V piatok sa začína trojdňové podujatie Bratislavské korunovačné dni

Súčasťou podujatia budú tematické prehliadky mesta, korunovačný sprievod, aj rytierske súboje.

V piatok 29. júla sa začína v hlavnom meste podujatie Bratislavské korunovačné dni. Ako informuje organizácia Bratislava Tourist Board (BTB), tri dni slávností prinesú pestrý program pripomínajúci, ako to v Bratislave vyzeralo počas korunovácií. Súčasťou podujatia budú tematické prehliadky mesta, korunovačný sprievod, aj rytierske súboje. Slávnostný korunovačný sprievod z Bratislavského hradu na Hlavné námestie sa uskutoční v sobotu 30. júla popoludní. Nasledovať bude program na Hlavnom námestí s prísahou, šermiarmi a sokoliarmi.

Najdôležitejšia časť programu sa uskutoční v sobotu. „Približne 250 účinkujúcich zo Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska sa o 13:00 vydá na cestu v slávnostnom sprievode z Bratislavského hradu,“ približuje hovorca BTB Július Buday s tým, že sprievod zakončí svoju cestu na Hlavnom námestí. Tu sa v rámci programu medzi 14:00 a 15:00 uskutoční slávnostné odovzdávanie zlatej zberateľskej euromince pri príležitosti 450. výročia korunovácie Rudolfa, ktorú vydáva Národná banka Slovenska.

V korunovačnom sprievode bude možné sledovať jednotlivých kráľov, ktorých v Bratislave v minulosti korunovali, spolu s ich dobovým sprievodom. Kráľ Ferdinand IV. pôjde na koni aj so svojou suitou na čele sprievodu. V sprievode bude pred korunovačnými klenotmi kráčať aj duchovenstvo na čele s arcibiskupom. „Počas celého sprievodu bude na Hlavnom námestí herold prinášať informácie o historických súvislostiach korunovácií. Len čo sa ukáže sprievod, predstaví aj jeho jednotlivé zložky,“ konštatuje BTB.

Bratislavská organizácia cestovného ruchu BTB organizuje sériu peších tematických prehliadok v slovenskom, anglickom, ukrajinskom a talianskom jazyku. „V rámci prehliadok sa dozviete zaujímavosti z histórie hlavného mesta a odhalíte to najlepšie, čo Bratislava ponúka,“ približuje BTB. Trasa prehliadok povedie cez najzaujímavejšie miesta spojené s korunováciami uhorských panovníkov a ich kráľovských polovičiek. Kompletný zoznam prehliadok je zverejnený na webovej stránke www.visitbratislava.com.

Prirodzenou súčasťou korunovačných slávností boli aj rytierske turnaje. Na Tyršovom nábreží sa preto o pol šiestej popoludní odohrá jeho stredoveká verzia. Ešte pred jeho začiatkom sú pre návštevníkov pripravené sokoliarske vystúpenia a šermiarske duely. Predstavia sa rytieri zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska. „Po šiestej začne samotný turnaj v stredovekom štýle. Budete môcť sledovať aj obrad korunovačnej prísahy, pri ktorom kráľ mávne mečom na všetky štyri svetové strany,“ dodáva BTB.

Bratislava je známa svojou bohatou korunovačnou históriou, ktorú dodnes pripomína napríklad zlatá koruna na vrchole dominanty mesta – Dómu sv. Martina. V tejto gotickej katedrále z 15. storočia bolo korunovaných desať kráľov, jedna kráľovná a sedem kráľovských manželiek.

Exit mobile version