Site icon Časopis Metropola

Video – Prímestská doprava bude v Január 2022 prepravovať cestujúcich zadarmo

Video - Prímestská doprava bude v Január 2022 prepravovať cestujúcich zadarmo

Vyhlásil to predseda Samosprávneho kraja Bratislava Juraj Droba.

Aktualizované – SITA

Sankcie, ktoré Bratislavský samosprávny kraj vyčíslil Arrive do dnešného dňa, predstavujú 930-tisíc eur.

Dopravca Arriva poskytne počas januára 2022 pre cestujúcich prímestskú autobusovú dopravu v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) zadarmo. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol predseda BSK Juraj Droba. „Dal som tiež verejný prísľub, že dopravcovi vyrubíme pokutu za neplnenie služieb, ku ktorým sa zaviazal v zmluve. K dnešnému dňu sme vyčíslili sankcie na približne 930-tisíc eur, všetky tieto financie vrátime cestujúcim vo forme bezplatnej dopravy,“ uviedol Droba.

Predseda BSK vysvetlil, že za každý jeden deň, keď dopravca nedokázal zabezpečiť obslužnosť minimálne na úrovni 95 percent zmluvného záväzku, prináleží BSK zmluvná pokuta vo výške 30-tisíc eur. „Približne v tejto sume bude aj výpadok tržieb za mesiac január, ktorý vznikne prepravou zadarmo,“ ozrejmil Droba. Bezplatnú dopravu poskytne Arriva v mesiaci január pre všetkých cestujúcich, ktorí si kúpili električenky, ale aj pre tých, ktorí si kupovali jednorazové lístky. Všetky technické veci budú zverejnené na webstránkach BSK a Bratislavskej integrovanej dopravy (BID).

Od 15. novembra zabezpečuje prímestskú autobusovú dopravu v BSK spoločnosť Arriva Mobility Solutions, ktorá vyhrala medzinárodnú súťaž. Pôvodnému dopravcovi Slovak Lines sa skončila 15-ročná zmluva a nebolo možné ju už predĺžiť. Arriva zaznamenala rozsiahle výpadky spojov, a to najmä v okresoch Senec a Pezinok. Službu dopravy zadarmo financuje BSK z pokuty, ktorú vystavil spoločnosti Arriva. „Bezplatná doprava sa dotkne len prímestskej autobusovej dopravy. U ostatných dopravcov v rámci Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji musia mať cestujúci kúpený cestovný lístok. Týka sa to mestskej hromadnej dopravy v Bratislave a vlakov Železničnej spoločnosti Slovenska (ZSSK),“ doplnila generálna riaditeľka BID Zuzana Horčíková.

Pravidelným cestujúcim, ktorí mali alebo majú platný predplatný cestovný lístok (električenku) s aspoň jednou regionálnou zónou, v termíne od 15. novembra do 31. januára 2022 bude po realizácii technických úprav automaticky vygenerovaný bezplatný predplatný lístok. Podmienkou je zakúpenie ďalšej električenky po spustení akcie, ktorej začiatok plánuje BID na jar roku 2022. Akcia sa netýka cestujúcich, ktorí sú držiteľmi električeniek len pre zóny 100+101. Mesiac zadarmo budú mať majitelia 30- a 90-dňového predplatného cestovného lístka. Cestujúci, ktorí si zakúpili ročnú električenku, získajú až dvojmesačný bonus.

Exit mobile version