Site icon Časopis Metropola

AKTUALIZOVANÉ! V Univerzitnej nemocnici Bratislava podalo od začiatku októbra výpovede 508 lekárov

V Univerzitnej nemocnici Bratislava podalo od začiatku októbra výpovede 508 lekárov

V Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) podalo od začiatku októbra výpovede 508 lekárov, medzi nimi sedem riadiacich pracovníkov.

Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol nový riaditeľ UNB Alexander Mayer. Podľa neho je situácia momentálne stabilizovaná a na rade sú kroky zo strany ministerstva a štátu. „Taká situácia, ako je v UNB, nie je v žiadnej inej nemocnici na Slovensku,“ poznamenal s tým, že v rámci celej UNB pracuje dokopy približne 1 500 lekárov. Zdravotné sestry sa zatiaľ k výpovediam nepridali.

Najkritickejšia situácia je podľa Mayera na piatich oddeleniach: ARO – kde podalo výpovede 66 zo 135 lekárov, interné oddelenie, kde podalo výpovede 62 zo 134 lekárov, novorodenecké oddelenie, kde podalo výpovede 20 zo 49 lekárov, neurológia, kde zo 64 lekárov podalo výpoveď 25 a rádiológia, kde zo 67 lekárov podalo výpovede 38. Okrem hromadných výpovedí situáciu podľa Mayera komplikuje aj ochorenie COVID-19. „V nemocnici máme aktuálne COVID-19 pozitívnych 60 zamestnancov a 40-60 pacientov, väčšinou ide o ťažké stavy,“ doplnil.

Vedenie UNB zatiaľ priamo s odchádzajúcimi lekármi nekomunikuje a čaká, ako sa vyvinie situácia na úrovni štátu. Mayer poznamenal, že nakoľko ide o štátnu nemocnicu, kde platia tabuľkové platy, nemôže dávať lekárom individuálne zmluvy a zvyšovať odmeny bez rozhodnutia štátu. „Je to na ministerstve, na medzirezortných dohovoroch. Situáciu analyzujeme a komunikujeme s ministerstvom,“ skonštatoval Mayer. Ak sa podľa neho situácia nevyrieši, počas novembra budú musieť komunikovať aj s okolitými nemocnicami a príde aj k rušeniu plánovaných zákrokov.

Krízový štáb nemocnice momentálne dostal úlohy vyhodnotiť súčasný stav a možnosti, na základe čoho bude UNB ďalej postupovať tak, aby zabezpečili adekvátnu starostlivosť pre všetkých pacientov. Podľa Mayera sa v súčasnosti v rámci celej UNB vykonáva približne 60 – 70 operácií denne. V prípade, že odíde všetkých 508 lekárov, bude musieť nemocnica počas decembra odložiť približne 500 plánovaných operácií. Riaditeľ UNB tiež poznamenal, že ak by všetci odchádzajúci lekári požiadali o preplatenie dovolenky, UNB to bude stáť 1,8 mil. a bude musieť požiadať o preplatenie ministerstvo.

Vedenie UNB zatiaľ neeviduje oficiálne odchod lekárov do novej nemocnice Bory, prípadne iných súkromných nemocníc. „Máme však informácie o tom, že niektorí naši zamestnanci s touto nemocnicou komunikujú,“ skonštatoval Mayer s tým, že UNB svojich zamestnancov nedokáže zaplatiť v takej miere, ako súkromné nemocnice. Podľa medializovaných informácií sú platy lekárov v súkromnej nemocnici na úrovni minimálne dvojnásobku platu, ktorý im dokáže ponúknuť UNB.

UNB predložilo na ministerstvo zdravotníctva návrh na stabilizáciu zamestnancov. Ten spočíva v stabilizačnom príspevku pre súčasných zamestnancov, ktorí sa v UNB zaviažu odpracovať päť rokov. Výška príspevku je pre zdravotné sestry a pôrodné asistentky 20-tisíc eur, zdravotníckych asistentov 15-tisíc eur, sanitárov 10-tisíc eur a pomocných pracovníkov 7-tisíc eur. V prípade 100-percentného súhlasu zamestnancov by toto opatrenie stálo UNB viac ako 46 mil. eur. V prípade krízového scenára by v UNB museli pristúpiť k zlučovaniu oddelení, Mayer však verí, že k tomuto nepríde.

Exit mobile version