Dátum: 10. júna 2021 Autor: Michal Motúz Komentáre: 0
V Prϋger-Wallnerovej záhrade vzniknú komunitné projekty

Prϋger-Wallnerova záhrada je prírodný areál, pri ktorého revitalizácii sa prihliadalo na zachovanie biotopu mokradí.  

Mesto v záhrade plánuje vytvoriť komunitnú záhradu a centrum pre deti, školákov a rôzne školské a mimoškolské aktivity. Všetky nové prvky by mali byť pre verejnosť sprístupnené do jesene tohto roka. Zároveň bude Prϋger-Wallnerova záhrada už od tohto víkendu pre ľudí prístupná každý deň, nielen počas víkendov, ako to bolo doteraz. 

Napriek tomu, že záhrada je v tesnej blízkosti Horského parku, priestor má iný charakter a v tichom prostredí má návštevník pocit súkromia. Záhrada je ideálna na komunitné využitie a ponúka možnosti, ktoré Horský park nemá. Našou snahou je vytvoriť tu priestor na oddych, vzdelávanie a komunitný život. Súčasťou je komunitná záhradka,  kde sa uplatnia zásady prírodného pestovania. 

Otvorením Prϋger-Wallnerovejzáhrady sprístupňujeme pre Bratislavčanov a Bratislavčanky 2,5 hektára nového parku. Rozširujeme tak obľúbenú lokalitu Korzo Horský park, kde budú môcť rodiny s deťmi, ale aj športovci či návštevníci plnohodnotne stráviť celý deň. V areáli záhrady pripravujeme program a aktivity, ktoré budú prepájať ľudí všetkých vekových kategórií,“ povedal primátor hlavného mesta Bratislavy Matúš Vallo. 

Záhrada bude po novom otvorená pre verejnosť už nielen počas víkendov, ale každý deň. V mesiacoch október až marec bude sprístupnená od 8:00 do 18:00 a od apríla až do septembra sa otváracie hodiny predlžujú do 20:00 hod.

Motiváciou na prvú fázu sprístupnenia záhrady koncom minulého roka bola pandémia, keď sa násobne zvýšil záujem ľudí tráviť čas v prírode. Zároveň sme chceli aspoň cez víkendy umožniť Bratislavčankám a Bratislavčanom prísť sa pozrieť na vzácne mokrade, pozostatky skleníkov aj pôvodnej architektúry a sledovať, ako sa záhrada bude postupne revitalizovať a meniť. 

Hlavné mesto začalo rozvíjať projekt revitalizácie záhrady v máji 2020, s podporou Nadácie VÚB. Práce však zabrzdila pandémia.  V prvej fáze sme čistili hrubo zarastený a neprístupný areál. Nasledoval mobiliár, prvky pre zachovanie biodiverzity, vysádzanie nových stromov, kvetinových záhonov, detské ihrisko a komunitná záhrada.

Máme radosť z toho, že sa nám podarilo spoločným úsilím sprístupniť pre verejnosť dlhé roky skrytý priestor v srdci Bratislavy. Ako banku, ktorá sa zaviazala robiť maximum pre našu prírodu, nás teší, že si Bratislavčania a Bratislavčanky budú môcť vychutnať prechádzky v revitalizovanej záhrade, vzácnej aj vďaka svojej unikátnej biodiverzite. Všetkých srdečne pozývame,“ hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB a generálny riaditeľ VÙB banky Alexander Resch.

Komunitná záhrada a aktivity pre deti

Komunitná záhrada a aktivity pre deti

Záhrada patriaca k Prügerovej vile mala v minulosti okrem okrasnej aj úžitkovú časť. Úrodná pôda umožnila prežiť desaťročia mnohým ovocným stromom a kríkom. Aj preto v priestore vznikla komunitná záhrada v spolupráci s organizáciou Národný Trust n.o., v ktorej základy pestovateľských aktivít tvoria zásady prírodného pestovania. 

Od začiatku júna rekonštruujeme domček a skleníky, kde by malo vzniknúť komunitné centrum a ekocentrum či letná čitáreň s expozíciou. O konečnej podobe skleníkov diskutujeme. V jednom zo skleníkov bude priestor na odpočinok v kombinácii s výstavou. V ostatných skleníkoch by mala pribudnúť možnosť pestovať drobné ovocie a zeleninu. Všetky nové prvky plánujeme pre verejnosť sprístupniť do jesene tohto roka. 

Prvé podujatia

BKIS v spolupráci s Nadáciou mesta Bratislava, mestskými časťami a mestskými inštitúciami aktuálne pripravujú projekt „Pekné miesta“, ktorý mapuje zaujímavé verejné priestory a priestranstvá s existujúcim potenciálom pre realizáciu kultúrnych a komunitných podujatí. V tejto databáze je vedená aj Prϋger-Wallnerova záhrada, kde by mali byť prvé podujatia už v rámci Kultúrneho leta.  Záhrada bude tiež súčasťou plánovaného podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad (25. až 27. júna). 

Viac informácii o aktuálnom dianí a aktivitách v záhrade sú dostupné aj na www.prugerka.sk.

Pridaj komentár