Site icon Časopis Metropola

VIDEO | V pondelok otvoria ulicu Mlynské nivy, magistrát sľubuje viaceré vylepšenia

V pondelok otvoria ulicu Mlynské nivy, magistrát sľubuje viaceré vylepšenia

Medzi avizované zlepšenia patria bezpečnejšie prvky pre chodcov a cyklistov, ale aj viac zelene.

V pondelok otvoria ulicu Mlynské nivy v Bratislave, magistrát sľubuje viaceré vylepšenia. „Od pondelka 16. novembra začne po zrekonštruovanej ulici Mlynské nivy premávať individuálna aj verejná osobná doprava. Otvorenie jednej z najdôležitejších ulíc v Bratislave odľahčí dopravu v meste, cyklistom a chodcom pribudnú nové bezpečnejšie možnosti, vodičom a cestujúcej verejnosti prinesie komfortnejšiu jazdu,“ deklaruje magistrát a dodáva, že novootvorená ulica prináša oproti pôvodnému projektu viacero dôležitých vylepšení, ktoré sa hlavnému mestu v spolupráci s investorom HB Reavis podarilo úspešne zrealizovať.

Prestavba ulice Mlynské nivy spojená s výstavbou autobusovej stanice sa začala v máji 2018, k jej uzavretiu pre MHD a automobilovú dopravu prišlo 18. februára 2019. „Pôvodný projekt počítal s otvorením dopravy pre MHD ešte v minulom roku. Hlavné mesto sa však rozhodlo projekt vylepšiť o viacero koncepčných riešení. Realizácia týchto vylepšení v následnej kombinácii s dopadmi koronakrízy znamenali presun otvorenia ulice na november 2020,“ vysvetľuje magistrát. Medzi avizované zlepšenia patria napríklad rozšírené chodníky, bezpečnejšie prvky pre chodcov a cyklistov, viac zelene vrátane 150 stromov, kvalitnejšie betónové povrchy, výmena inžinierskych sietí a obnovenie kanalizácie. Súčasťou ulice je aj podzemný kruhový objazd, ktorý bude uvedený do prevádzky až po otvorení novej autobusovej stanice v budúcom roku.

Keďže aj po otvorení ulice budú pokračovať stavebné práce na projekte Stanica Nivy, v tejto fáze nebude otvorená nová obojsmerná oddelená cyklotrasa na severnej strane ulice, ktorá sa nachádza v stavebnom priestore priľahlej budovy. „Zároveň bude trolejbusová linka 202, ktorá sa vráti na svoju pôvodnú trasu cez Mlynské nivy, dočasne obslúžená autobusmi a linka 205 bude obslúžená trolejbusmi na duálny pohon,“ uvádza mesto a dodáva, že trolejbusová linka 212 bude premávať po obchádzkovej trase do polovice decembra, kedy v rámci plánovanej zmeny cestovných poriadkov začnú všetky tri trolejbusové linky jazdiť so skolaudovaným trolejovým vedením priamo na ulici Mlynské nivy.

Od pondelka otvoria aj Páričkova ulica pre individuálnu automobilovú dopravu jednosmerne, a to v smere z centra mesta. „Na tejto ulici sa budú v úseku po Revúcku ulicu zároveň realizovať práce na výmene krytov vozovky, reprofilácii komunikácie, vrátane novej oddelenej cyklotrasy. Po dokončení týchto prác na jar budúceho roku, prípadne skôr, ak bude priaznivé počasie, sa na ulicu vrátia parkovacie miesta,“ uviedlo mesto. „Doprava bude obnovená okolo budovy VÚB a tiež z Továrenskej ulice smerom na Mlynské nivy. Prejazdná bude aj ulica Páričkova. Osobne mám radosť, že sme nedávno v stredovom páse vysadili takmer 30 stromov, celkovo ich v bude v ulici vysadených približne 150,” povedal riaditeľ HB Reavis Slovakia René Popik.

Práce na Stanici Nivy pokračujú aktuálne najmä na streche, kde developer začal už aj s výsadbou zelene. „Rovnako pokračujú práce aj v interiéroch stanice a na fasádach, kde zasklievajú okná takzvaných riečnych kameňov, ktoré je možno vidieť najmä zo strany Mlynských nív. Od Páričkovej je už hotová konštrukcia viac ako 11 metrov vysokej plne automatizovanej cykloveže, ktorá poskytne parkovanie až pre 118 bicyklov,“ informuje mesto a dodáva, že práce na projekte sa postupne presunú do interiéru, kde budú v budúcom roku finišovať jednotlivé prevádzky aj samotná stanica tak, aby bol projekt otvorený koncom leta 2021.

Exit mobile version