V poslednom období vzniklo v rámci Bratislavského kraja päť takýchto projektov a ďalšie sú vo výstavbe.
V Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) pribúdajú prestupno-dopravné terminály, majú odľahčiť dopravnú situáciu v regióne. Ako informuje hovorkyňa BSK Lucia Forman, v poslednom období vzniklo v rámci kraja päť takýchto projektov a ďalšie sú vo výstavbe. Na železničnej trati do Trnavy sú vybudované tri – vo Svätom Jure, v Pezinku a v Šenkviciach. Okrem parkoviska pre bicykle sa tam nachádza aj zastávka prímestskej autobusovej dopravy. Ďalšie prestupné terminály sú pri železničnej stanici v Malackách a v Ivanke pri Dunaji v okrese Senec.
Vo výstavbe je v súčasnosti prestupno-dopravný terminál v Bernolákove v okrese Senec. „Nenávratný príspevok z eurofondov získal aj prestupný uzol pre udržateľnú dopravu vo Veľkých Levároch v okrese Malacky,“ priblížila Forman s tým, že úplne nové terminály integrovanej osobnej prepravy (TIOP) vzniknú vo Vrakuni a na Boroch v Bratislave, kde už Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) podpísali zmluvu so zhotoviteľom. „Osobitosťou týchto dvoch projektov je, že vďaka nim vzniknú úplne nové vlakové zastávky,“ doplnila s tým, že záchytné parkovisko vzniká aj neďaleko električkového obratiska Komisárky na Púchovskej ulici v bratislavskej Rači, buduje ho hlavné mesto.
Záchytné parkoviská je možné nájsť pod označením Park and Ride (P+R). „Ak žijete mimo hlavného mesta, ráno sadnete do auta alebo na bicykel, pohodlne odparkujete na stanici a presadnete na vlak či autobus. Vďaka integrovanej doprave (IDS BK) vám na vlak, autobus aj MHD stačí už iba jeden cestovný lístok. Cestovné poriadky autobusov sú nastavené tak, aby nadväzovali na príchody a odchody regionálnych vlakov,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba. Ako dodal, zlepšovanie infraštruktúry dopravy, predovšetkým koľajovej, je pre Bratislavský kraj prioritou. „Osobitnú pozornosť jej venujeme v strategickom dokumente s názvom Plán udržateľnej mobility Bratislavského kraja,“ uzavrel.