Site icon Časopis Metropola

V Bratislave bude 16. ročník medzinárodného festivalu bezdomoveckých divadiel Error 2022

V Bratislave bude 16. ročník medzinárodného festivalu bezdomoveckých divadiel Error 2022

V Bratislave sa uskutoční 16. ročník medzinárodného festivalu bezdomoveckých divadiel Error 2022. V priebehu piatku 25. novembra a soboty 26. novembra sa verejnosti predstavia divadlá krajín V4. Ako v tlačovej správe informuje Uršuľa Kovalyk z Divadla bez domova, medzinárodný festival je jediným v Európe, ktorý je zameraný na divadlá, v ktorých hrajú ľudia bez domova a inak sociálne vylúčení či znevýhodnení ľudia. „Divadlo zviditeľňuje sociálne témy, prispieva k narúšaniu stereotypov a predsudkov, ktoré voči ľuďom bez domova a inak vylúčeným osobám existujú, a pomáha pri ich resocializačnom procese a inklúzii,“ uviedla Kovalyk.

Live Stream – Error 2022 – 1. deň

https://www.youtube.com/watch?v=YUShmuxjpyo

Live Stream – Error 2022 – 2. deň

https://www.youtube.com/watch?v=zWlS-icTOio

V piatok 25. novembra festival otvorí česko-slovenské tanečné divadlo Amnesiatheatre s predstavením Farewell, ktoré bolo inšpirované teroristickým útokom v klube Tepláreň na Zámockej ulici v Bratislave. Nasledovať bude seniorský spevácky súbor Radosť z Pezinka, ktoré pomocou ľudových piesní predstaví celé Slovensko. Následne vystúpi divadelný výsledok medzinárodného workshopu Antygone, ktorého hlavnou témou je klasické dielo gréckej tragédie. Nezávislé tvorivé zoskupenie 123artivist v predstavení neZraniteľní/Dar prinesie divadelné stvárnenie živých knižníc, teda ľudí, ktorí majú skúsenosť so zranením duše.

Divadlo bez domova vystúpi s predstavením Bábka, v ktorom herci umelecky tvoria s bábkou v životnej veľkosti na tému samoty a osamelosti. Piatkový program ukončí slávnostný krst umeleckej monografie Tvoriť ma bolí. Knihu napísala Uršuľa Kovalyk a dočítať sa v nej dá o rozhovoroch s hercami a herečkami Divadla bez domova v období pandémie.

V sobotu 26. novembra si ľudia z oblasti umenia a sociálnych aktivít vymenia svoje skúsenosti na medzinárodnej Konferencii. Program odštartuje krátke video o žonglérskych vystúpeniach mladých ľudí bez domova bojujúcich so závislosťou, ktoré divákom premietne zoskupenie Pouličnický cirkus Naděje z Prahy. Hru Čierne ticho predstaví bezdomovecké divadlo z Maďarska AHA Színpad. Hlavným motívom hry je fiktívna retrospektíva od morfia závislého spisovateľa. České divadlo Valhalla odohrá inscenáciu Requiem pre J. B., ktorá je venovaná spomienke na bývalého člena divadla. Nasledovať bude české bezdomovecké divadlo Ježek a Čížek s hrou Bájka o barančekovi alebo nie je tráva ako tráva, ktorej témou budú drogy.

Poľské bezdomovecké divadlo Teatr Bezdomnych na festivale predstaví Gogoľovu hru Revízor. Po nej predvedie české tanečné zoskupenie Bílá holubice svoju produkciu Magická záhrada, v ktorej spolu tancujú ľudia s telesných postihnutím a ľudia bez postihnutia. Na záver festivalu sa predstaví české divadlo Rozkoš, v ktorom hrajú ľudia pracujúci v sexbiznise a ľudia bez domova. Témou hry Zombie alebo vojna je za plotom je vojna na Ukrajine.

Exit mobile version