Site icon Časopis Metropola

Samosprávy kritizujú pozastavenie rezidenčného programu pre pediatrov

Samosprávy kritizujú pozastavenie rezidenčného programu pre pediatrov

Samosprávy kritizujú pozastavenie rezidenčného programu pre pediatrov. Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrej Lunter na dnešnej tlačovej konferencii uviedol, že zrušenie programu považuje za najabsurdnejšie rozhodnutie štátu. Ako dodal, v BBSK je 10 percent pediatrov vo veku nad 70 rokov a už dnes chýba v systéme 12 pediatrov, ktorí by mali zabezpečiť zdravotnú starostlivosť o 14-tisíc detí. Navyše podľa neho v kraji zlyháva ambulantný sektor, čo spôsobuje preťažovanie nemocníc.

„Ministerstvo zdravotníctva síce hovorí, že má program na revitalizáciu ambulancií, ale reálne výsledky po pol roku fungovania sú, že v našom kraji vznikli zatiaľ dve ambulancie a oveľa viac ich zaniklo,“ skonštatoval Lunter s tým, že aj tieto dve ambulancie vznikli iba v Banskej Bystrici a nie v regionálnych mestách. Podľa neho to znamená, že program ministerstva na revitalizáciu ambulancií nefunguje. Rezidenčný program slúžil na vychovávanie mladých lekárov a ministerstvo zrušilo zo dňa na deň napriek tomu, že je v ňom momentálne približne 120 ľudí. „A ja sa pýtam, prečo je to tak. Či parlament schválil v rozpočte financie na program a ministerstvo ho zrušilo, alebo ministerstvo nedalo tento program ani do návrhu rozpočtu,“ dodal predseda BBSK.

Podľa lekára a riaditeľa odboru zdravotníctva Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Tomáša Szalaya je situácia s pediatrami kritická aj v BSK, pričom najhoršie je na tom okres Malacky. Ten by mal mať 18 pediatrov, pričom pri ich súčasnom veku hrozí, že o pár rokov tu budú iba traja. Čo sa týka plánu na obnovu ambulancií, ten počítal so 170 žiadateľmi, avšak za posledné tri mesiace sa podľa Szalaya prihlásilo iba 15, čo je menej ako 10 percent. „Pokiaľ nebudeme zabezpečovať prístup nových absolventov atestačného štúdia do praxe, tie príspevky nikdy nerozdáme,“ doplnil.

Druhým problémom rezidenčného programu je podľa Szalaya legislatíva, ktorá súvisí s narýchlo prijatými zmenami v zákone na sklonku minulého roka pod tlakom lekárskeho odborového združenia. Okrem navýšenia platov pre nemocničných lekárov sa zmenili pravidlá pre atestácie. Jednou zo zmien je to, že rezidenti sa nemôžu zamestnať na rezidenčné štúdium v ambulancii, ale musia pracovať pre nemocnicu. Ako doplnil, táto právna úprava pozastavila snahu BSK o vytvorenie vlastného rezidenčného programu pre budúcich lekárov v ambulanciách.

Exit mobile version