Site icon Časopis Metropola

Pripravujú dostavbu križovatky D1 a D4, diaľnicu D1 rozšíria

Obmedzenia na D1 pri Bratislave sa začnú v noci, úsek po Triblavinu pre búranie mosta úplne uzavrú

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) pripravuje dostavbu križovatky D1 a D4, diaľnicu D1 medzi Bratislavou a Triblavinou rozšíria. Na svojom webe o tom informuje Bratislavský samosprávny kraj (BSK). „V rámci projektu výstavby rozšírenia diaľnice D1 medzi Bratislavou a Triblavinou aktuálne prebiehajú projektové práce,“ uviedla hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková. Ako dodala, zmluva so zhotoviteľom sa riadi podmienkami žltého FIDIC-u, čo znamená, že súčasťou je aj realizačná projektová dokumentácia, ktorú treba najskôr naprojektovať.

Od odovzdania staveniska až doteraz sa podľa hovorkyne NDS zhotoviteľ venoval najmä geodetickým prácam, inžinierskej a projekčnej činnosti a doplnkovému inžiniersko-geologickému prieskumu. „Na stavbe prebiehal výrub stromov či príprava zariadenia staveniska,“ vysvetlila Žgravčáková s tým, že zhotoviteľ dokončí väčšinu projektovej činnosti počas prvého roka. Proces projektovania však bude pokračovať počas celej doby výstavby.

„Výhodou využitia žltého FIDIC-u je to, že činnosti na príprave a výstavbe môžu byť realizované paralelne. Popri projektovaní a prípravných prácach sa teda črtá už aj plán organizácie výstavby,“ konštatuje BSK s tým, že projektové práce úzko súvisia s organizáciou výstavby, s ktorou sú spojené míľniky pre postupné odovzdanie jednotlivých etáp motoristom. NDS ohlásila dva veľké míľniky – vybudovanie obchádzkových trás, ktoré odklonia dopravu z diaľnice D1, kým sa bude dvíhať, a napojenie diaľnic v smere Trnava – Jarovce.

V najbližšom období bude zhotoviteľ zameriavať inžinierske siete a priebežne ich dopĺňať do projektovej dokumentácie. Pokračovať budú aj geodetické práce a zriaďovanie staveniska. V pláne je tiež archeologický prieskum v časti stavby a pokračovanie v inžinierskej činnosti.

Exit mobile version