Site icon Časopis Metropola

Ponuka nových bytov v hlavnom meste klesla počas jesenných mesiacov až o 17 percent

Ponuka nových bytov v hlavnom meste klesla počas jesenných mesiacov až o 17 percent

Nízka ponuka nových bytov je jedným z významných dôvodov nárastu cien nehnuteľností.

Ponuka nových bytov v Bratislave klesla počas tretieho kvartálu 2021 až o 17 %. Informoval o tom risk manažér a odhadca cien nehnuteľností z realitnej spoločnosti Lexxus Peter Ondrovič. „Počas jesenných mesiacov klesala ponuka nových bytov o 17 % oproti druhému kvartálu. Približne rovnaký pokles, teda o 16,9 % sme zaznamenali aj v prípade medziročného porovnania,“ uviedol Ondrovič.

Podiel dopytu na celkovom počte voľných bytov v bratislavských novostavbách podľa Ondroviča predstavoval v treťom kvartáli tohto roka 33,2 %. „V porovnaní so začiatkom roka klesol dopyt po novostavbách takmer o 19 %,“ uviedol s tým, že medzikvartálne dopyt klesal ešte výraznejšie, približne o 44 %. „Ak dopyt porovnáme s hodnotami z rovnakého obdobia minulého roka, zostal relatívne nezmenený,“ doplnil.

Ondrovič zdôraznil, že nízka ponuka noviniek, resp. jej výrazný pokles v posledných rokoch, je len jedným z významných determinantov nárastu cien nehnuteľností. „Medziročné úbytky v objeme voľných bytov v bratislavských novostavbách dosahovali v prvých troch kvartáloch 2021 dvojciferné hodnoty,“ poznamenal s tým, že dynamika poklesu objemu voľných bytov sa počas roka zrýchľovala. „Ku koncu tretieho kvartálu klesol v porovnaní s predchádzajúcim rokom celkový objem voľných bytov v projektoch približne o 18 percent,“ uzavrel.

Z dát realitnej kancelárie Herrys vyplýva, že ceny nehnuteľností vzrástli od začiatku roka o 16 percent. „Z dôvodu nízkej ponuky, vyšším vstupným nákladom, ako sú energie a stavebné materiály, a stále dostupným podmienkam na financovanie, je predpoklad, že ceny budú rásť aj naďalej,“ uvádza RK Herrys.

„Náš trh sa nachádza v situácii, keď sa kríza na strane ponuky dynamicky prehlbuje. V týchto týždňoch badať aj reakciu developerov na vývoj cien, ktorí reagujú na prudký rast cien bytov a stavebných materiálov tým, že sťahujú voľné byty z ponuky,“ vysvetľuje zakladajúci partner RK Herrys Filip Žoldák.

Na základe údajov RK Herrys je v rozostavaných projektoch aktuálne nepredaných približne 1 800 bytov, z ktorých je však v predaji zhruba len 60 percent jednotiek. „Najviac nepredaných bytov v rozostavaných projektoch je v okrese Bratislava I, najmenej v okrese Bratislava IV.,“ konštatuje Herrys.

„Obmedzená ponuka v nových projektoch presmerovala časť dopytu na sekundárny trh, čo spolu s efektom lacných hypotekárnych úverov spôsobuje, že aktuálna ponuka nepostačuje k uspokojeniu potrieb kupujúcich na sekundárnom trhu v dostatočnej miere,“ uzavrel Martin Marsina z Herrys.

Exit mobile version