Site icon Časopis Metropola

Petržalka zrekonštruovala toalety na piatich školách za viac ako 700-tisíc eur

Petržalka zrekonštruovala toalety na piatich školách za viac ako 700-tisíc eur

V ďalšej fáze plánuje mestská časť pokračovať s renováciami školských jedální.

Bratislavská Petržalka zrekonštruovala toalety na piatich základných školách (ZŠ). Ako informuje hovorkyňa mestskej časti Mária Halašková, v ďalšej fáze plánuje pokračovať s renováciami školských jedální. „Najnovšie Petržalka investovala zo svojho rozpočtu viac ako 700-tisíc eur na kompletnú rekonštrukciu toaliet na školách, ktoré si to aktuálne vyžadovali najviac – ZŠ Černyševského, Prokofievova, Nobelovo námestie, Gessayova a Tupolevova,“ uviedla Halašková.

https://casopismetropola.sk/wp-content/uploads/2022/06/286943169_115966931006913_2591076257367646198_n-1.mp4
facebook.com/starostahrcka

V rámci rekonštrukčných prác na toaletách vymenili vodorovné aj zvislé rozvody vody, kúrenia a kanalizácie. Nanovo inštalovali aj rozvody elektriny, osvetlenie a hydroizoláciu, vymenili tiež dlažbu, obklady a sanitu. „Vetranie priestorov je po novom zabezpečené prostredníctvom efektívnejších ventilátorov,“ priblížila Halašková. K novému mobiliáru sa zaradili aj dvere, závesné toalety a pisoáre. „Novinkou sú toalety pre zdravotne znevýhodnených žiakov s obmedzeniami pohybu na každom poschodí, ktoré vznikli úpravou existujúcich technických priestorov,“ dodala.

„Za posledné roky sa nám pred vstupy viacerých škôl podarilo osadiť nájazdové rampy a do ich vestibulov stoličkové výťahy. V tomto trende chceme pokračovať a docieliť, aby nakoniec každá ZŠ v našej pôsobnosti mala plnohodnotný bezbariérový prístup aj vybavenie,“ ozrejmil Miloš Holán z referátu investičných činností miestneho úradu Petržalka, ktorý zabezpečoval projekt po organizačnej stránke.

Obnovu toaliet na vybraných ZŠ realizovali od januára počas školského roka. „Na každej škole boli s riaditeľmi dohodnuté takzvané koridory, kde sa mohli pohybovať pracovníci stavebných firiem, aby sa minimalizoval kontakt so žiakmi a zaistila sa najmä ich bezpečnosť. Práce sme realizovali svojpomocne i dodávateľsky postupne po jednotlivých poschodiach, aby bol výchovno-vzdelávací proces obmedzený minimálne,“ priblížil Holán.

Petržalka ešte tento rok plánuje podobný investičný projekt realizovať aj na jej ZŠ Pankúchova 4. „Okrem toho od júna pripravujeme rekonštrukciu ďalších kuchýň školských jedální, tentokrát na ZŠ Dudova, Turnianska a Prokofievova,“ uzavrela Halašková.

Exit mobile version