Site icon Časopis Metropola

Petržalka odstráni z areálov školských zariadení 267 invazívnych drevín

Petržalka odstráni z areálov školských zariadení 267 invazívnych drevín

V spolupráci s hlavným mestom v Petržalke pribudlo 283 nových drevín a plánujú vysadiť ďalšie.

Bratislavská Petržalka odstráni z areálov svojich školských zariadení 267 invazívnych drevín. Mestská časť o tom informuje na sociálnej sieti. „Naši kolegovia a odborníci z oddelenia životného prostredia dobiehajú rokmi zanedbané a z dôvodu vegetačného pokoja nariadili výrub invazívnych drevín počas tejto jesene. Najmä z dôvodu bezpečnosti najmenších sme sa rozhodli pristúpiť k výrubu 267 inváznych stromov v areáloch našich materských a základných škôl,“ uviedla mestská časť. S výrubom začali 1. októbra a budú v ňom pokračovať až do 28. februára 2022.

Invazívne dreviny predstavujú hrozbu pre flóru vo svojom okolí a najmä pre ľudí, preto má samospráva povinnosť ich odstraňovať. „Patria k nepôvodným druhom, ktorým sa v našich podmienkach mimoriadne darí. Ľuďom spôsobujú výrazné alergické reakcie a je obrovským problémom sa ich zbaviť,“ vysvetľuje mestská časť. Najznámejšie a najrozšírenejšie druhy inváznych drevín v rámci Slovenska aj Petržalky predstavujú pajaseň žliazkatý a javorovec jaseňolistý.

https://casopismetropola.sk/wp-content/uploads/2021/11/165423631_1157189818149684_4733562110008467678_n.mp4

Mestská časť musí mať na výrub, ale aj výsadbu drevín povolenie, ktoré podlieha viacúrovňovému schvaľovaniu. „Základom je tiež dbať na inžinierske siete aj vlastníctvo pozemkov, kde chceme stromy vysádzať. Aj napriek tomu sa nám len v minulom roku podarilo v rámci Petržalky vysadiť až 82 nových drevín,“ skonštatovala samospráva a dodala, že v spolupráci s hlavným mestom v Petržalke pribudlo dokopy 283 nových drevín.

A hoci mestská časť nemá povinnosť sadiť nové stromy namiesto vyrúbaných invazívnych drevín, plánuje v tomto roku vysadiť ďalších 60 stromov. „V budúcom roku sa chystáme pokoriť ďalšiu stovku a našou ambíciou je počty vysadenej zelene zvyšovať aj ďalej. Na novú výsadbu budú použité práve miesta po nevyhnutných výruboch inváznych drevín,“ uzavrela Petržalka.

Exit mobile version