Site icon Časopis Metropola

Osobnosti Bratislavy – Ingrid Zámečníková

Osobnosti Bratislavy - Ingrid Zámečníková

Akademická maliarka INGRID ZÁMEČNÍKOVÁ, rodáčka z Bratislavy, študovala výtvarné umenie v ateliéri profesora Albína Brunovského. Jej diela obdivujú nadšenci v mnohých krajinách sveta a očarila ními aj významné osobnosti nášho kultúrneho života. Ilustrovala zbierku básní Milana Rúfusa Ecce Homo a najnovšie budete môcť obdivovať jej talent na stránkach diela Tajomstvá.

Toto mesto je vaším domovom. Zohralo aj ono svoju úlohu pri vašom umeleckom formovaní?
Moje prvé kroky sa začali v ľudovej škole umenia. Mala som šťastie, že som mohla neskôr študovať na povestnej ŠUP-ke u profesora Rudolfa Filu a ďalších výborných pedagógov, medzi ktorými bol aj Ján Berger. Ďalej som pokračovala na Vysokej škole výtvarných umení u profesora Albína Brunovského. Boli to veľmi významné obdobia v mojom živote a dnes si hovorím, že asi som bola v správnom čase na správnom mieste, to všetko nasmerovalo ďalšiu výtvarnú činnosť v mojom živote.

Prezradili ste, že nepochádzate priamo z umeleckej rodiny, ale váš otec sa venoval folklóru. Čo znamená ľudové umenie pre vás?
Moji rodičia mali vrelý vzťah k ľudovému umeniu, ale narodili sa tesne po prvej svetovej vojne a potom prišlo obdobie ďalšej vojny, nemohli teda rozvíjať naplno svoj talent. Ani si neviem predstaviť, ako to v tých časoch prežívali. Ľudové umenie sú naše korene. Ja som od detstva v tomto prostredí žila, moji rodičia pochádzajú z kraja pod Javorinou a prežívala som tam krásne chvíle. Otec bol spoluorga – nizátorom slávností dožiniek a mnohých iných. Môj brat bol tiež folklorista, hral na husliach a na cimbale a nechýbal na žiadnych folklórnych slávnostiach na Slovensku alebo na Morave.

Istý čas ste žili v Grécku. Môžete porovnať životný štýl v týchto dvoch krajinách?
Viete, iné je životný štýl porovnávať z hľadiska turistu a iné z hľadiska človeka, ktorý žije v krajine s ľuďmi s príbuznou profesiou. Veľký rozdiel som nepociťovala, našli sme vždy spoločný jazyk výtvarného umenia. V štýle života zohráva vždy veľkú rolu podnebie a charakter krajiny. Obdivuhodný je u Gékov vzťah k tradíciám, k folklóru a najmä ich národná hrdosť.

Exit mobile version