Uplynulo už dvanásť rokov od chvíle, čo mesačník Metropola prvýkrát ponúkol čitateľom možnosť zvoliť v ankete osobnosť, ktorá ich najviac oslovuje prácou a prístupom k svojmu mestu.
„Už počas prvého ročníka sme odovzdali ocenenie výnimočným a vzácnym ľuďom. Nikdy nezabudnem na Antona Srholca, ktorý ocenenie získal ako prvý. No aj v nasledujúcich ročníkoch posielali čitatelia tipy na osobnosti, ktoré si prestížne ocenenie – Osobnosť Bratislavy – skutočne zaslúžili,“ povedala v úvode vyhlasovania výsledkov ankety koncom roka 2021 autorka myšlienky a hlavná organizátorka podujatia Mária Reháková.
Anketa, ktorá sa už druhýkrát musela kvôli pandémii „zaobísť“ bez slávnostného galavečera, však nestratila nič na popularite medzi čitateľmi mesačníka Bratislavčanov Metropoly. „Ocenenie Osobnosť Bratislavy je výnimočné tým, že o laureátoch rozhodujú čitatelia. Oni ich vyberajú spomedzi spoluobčanov a na základe týchto návrhov postupujú do finále osobnosti, ktoré získajú najviac hlasov, tým je garantovaná transparentnosť ankety,“ dodala Mária Reháková.
Čitateľské tipy vyhodnocuje odborná komisia. Uplynulý rok pracovala v zložení Mikuláš Milko, generálny riaditeľ cestovnej kancelárie Hydrotour, Gabriela Belopotocká, generálna riaditeľka vydavateľstva Ikar, Kamil Peteraj, textár a básnik a Katarína Hanzelová, šéfredaktorka mesačníka Metropola.
Osobnosti Bratislavy za rok 2021
Čitatelia Metropoly aj minulý rok do ankety posielali tipy na laureátov, ktorí si ocenenie naozaj zaslúžili. Medailóny, obsahom ktorých bolo aj stručné zdôvodnenie voľby, čítal ako každý rok František Kovár, ktorý už tiež získal ocenenie. Vo vlaňajšej ankete získali najviac hlasov:
Ivan Šramko
Významný finančník a ekonóm, ktorý pôsobil na rozhodujúcich postoch počas všetkých zásadných reforiem štátu. Či už išlo o zavádzanie slovenskej meny, súvisiacej so vznikom samostatnej republiky, alebo jej prechod na euromenu. V súčasnosti je predsedom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.
MUDr. Leopoldína Scheidová
Patrí k prvej generácii lekárov a stala sa vôbec prvou lekárkou na Slovensku, ktorá do medicíny vniesla informačné technológie, aby pomohla pacientom. Chorým a trpiacim sa venovala nielen na nemocničných oddeleniach. Navštevovala aj útulky pre bezdomovcov a starala sa o tých, ktorým nemal kto pomáhať. Vďaka jej obetavosti a neúnavnej práci ju ľudia v zariadeniach začali volať – „živý poklad“. MUDr. Leopoldína Scheidová má za sebou bohatú publikačnú činnosť, je nositeľkou titulu Zaslúžilý lekár a prednášala na mnohých zahraničných univerzitách.
Renata Kliská
Jej tvorbu poznajú nielen návštevníci Bratislavských módnych dní. Jedinečnou eleganciou si získala aj obdivovateľov v mnohých krajinách sveta. Jej modely sa vyznačujú neopakovateľným glamour štýlom a aj vďaka tomu sa stala ambasádorkou bratislavskej elegancie na najvýznamnejších módnych mólach sveta. Tvorbou oslovila aj príslušníkov rodu Habsburgovcov, navrhuje šaty pre princeznú Margarete Habsburg-Lothringen. O Bratislavčankách hovorí, že patria k najkrajším a najelegantnejším ženám sveta a ovládajú umenie zvýrazniť šatami vnútornú krásu a sebaistotu.
Edita Szaboóvá
Rodáčka z Komárna už roky žije v Bratislave, ktorá sa jej druhým domovom. Ako vrcholová manažérka firmy Mary Kay zasvätila život ženskej kráse. A nielen vonkajšej, ale aj tej, čo vyžaruje zvnútra. K jej najväčším úspechom patrí ocenenie Kincentric Best Employer Award, ktoré spoločnosť pod jej vedením získala v roku 2020.
Vladimír Černý
Rodený Bratislavčan patrí k najvýraznejším našim divadelným umelcom. Pred kamery sa postavil už v detskom veku a dnes má za sebou desiatky postáv v divadelných inscenáciách, v slovenských a v českých filmoch i v televíznych seriáloch. Je jedným zo zakladajúcich členov divadla Astorka Korzo ´90. Od roku 1995 je jeho riaditeľom.
Jaroslav Moravčík
Vďaka jeho tanečnému a choreografickému umeniu ho pozná celý svet. Život zasvätil najmä folklóru. Rodák zo Stráňav pri Žiline našiel druhý domov v Bratislave, odkiaľ šíril krásu ľudového umenia ďaleko za hranice našej krajiny. Jeho tvorba je spojená najmä so SĽUK-om, pre ktorý vytvoril deväť celovečerných programov, a jeho život zas s Bratislavou, ktorej, ako sám hovorí, je za veľa vďačný.
Katarína Turnerová
Prvá harfistka Slovenskej filharmónie hrala s Placidom Domingom, Josém Carrerasom, Rayom Charlesom aj s Lizou Minelli. Ako sólistka i komorná hráčka účinkuje na domácich i svetových pódiách. Je ambasádorkou slovenského umenia, ktoré obdivujú na najprestížnejších hudobných scénach a spolupracuje s mnohými poprednými inštrumentalistami, so spevákmi, speváckymi zbormi, s komornými zoskupeniami i orchestrami.
Adriana Kučerová
Na doskách Opery SND sa predstavila v mnohých úlohách a zažiarila v nich. Nádherným hlasom, dokonalým prejavom, ale aj ženským pôvabom je nasledovníčkou slovenských operných dív, akými boli a sú Lucia Poppová, Gabriela Beňačková, Magdaléna Hajóssyová i nezabudnuteľná Edita Gruberová.
Pavol Zelenay
Pavla Zelenaya možno označiť za nestora slovenskej populárnej hudby. Okrem iného je aj zakladateľom jedného z najvýznamnejších podujatí v histórii slovenskej hudby – Bratislavskej lýry. Vďaka tomuto podujatiu sme sa mohli „naživo“ zoznámiť so svetovými hviezdami, akými boli The Shadows, Beach Boys i dnes už takmer zabudnutá Sandie Shaw.
Prekvapenie na záver
Osobnosti Bratislavy pozdravili aj partneri podujatia, ktorými boli CK Hydrotour, spoločnosť Coffee Veronia, vydavateľstvo Ikar, spoločnosť Kompava a European Institute Prague. Riaditeľ spoločnosti, ktorý je aj poslancom mesta Košíc, Vladislav Stanko na záver prítomným prezradil, že podujatie je natoľko inšpirujúce a motivujúce myšlienkou lokálpatriotizmu, že už neostane dlho na Slovensku ojedinelé. Čoskoro sa môžeme tešiť, že spoznáme aj osobnosti mesta Košice – metropoly východu.