Site icon Časopis Metropola

Opera – Čert a Káča

Opera - Čert a Káča

Príbeh o Čertovi a Káči vychádza z ľudovej rozprávky Boženy Němcovej. Je o drzom nebojácnom roztomilo rozbláznenom dievčati, ktoré  túži, aby ju niekto poriadne v tanci povykrúcal a aby sa dobre vydala… Kvôli tomu by šla i do pekla! Stane sa. Peklo však nie je dantovsky démonické a čerti nevyvolávajú hrôzu, naopak. Opera Antonína Dvořáka sa vracia na opernú scénu SND po vyše štyridsiatich rokoch.

zdroj: SND
Zdroj: SND

V koncepcii mladej režisérky Zuzany Fischer je plná dynamiky, vzruchu, pohybu i morálneho posolstva. „Opera prináša v hudbe veľa farieb, na javisku veľa akcie a mnoho krásy,“ stručne charakterizuje opernú inscenáciu Zuzana Fischer. Má tri dejstvá, z ktorých každé sa odohráva v inom prostredí – v krčme, v pekle a na zámku. Hudba je svieža, má švih a mnoho farieb. „Je to skvele napísaná partitúra, ktorá priam provokuje k šťavnatému hraniu. Dvořák bol majstrom inštrumentácie a jeho dielo je veľmi invenčné,“ hovorí dirigent Branko Ladič. Vychádza z ľudovosti, vykresľuje prostredie, charakterizuje postavy, na dedinskej zábave ponúka valčík, polku, v pekle strhujúci tanec čertov a vo „vznešenom“ prostredí polonézu, ktorá sa na koncertných pódiách uvádza aj ako samostatná skladba.

Zdroj: SND

Hlavné postavy na premiérach v alternáciách stvárňujú Katarína Flórová a Monika Fabianová ako Káča, Jirku spievajú Ondrej Šaling a Peter Račko, kňažnou je Jolana Fogašová a Eva Hornyáková, čertom Marbuelom Michal Onufer a ako Lucifera uvidíme Jozef Benciho a Petra Mikuláša.  

Viac na www.snd.sk

Exit mobile version