Site icon Časopis Metropola

Objekt Veľkej vodárne na Rendezi zrekonštruovali, otvoria ho v sobotu

Objekt Veľkej vodárne na Rendezi zrekonštruovali, otvoria ho v sobotu

Objekt Veľkej vodárne na Rendezi v bratislavskej Rači po požiari zrekonštruovali, otvoria ho v sobotu. Ako informovala hovorkyňa Železníc slovenskej republiky (ŽSR) Ria Feik Achbergerová, otvorenie zrekonštruovaného objektu sa uskutoční v sobotu 13. mája napoludnie v rámci podujatia Noc múzeí a galérií v objekte Železničného múzea na Rendezi. Obnovu vodárne realizovali počas roku 2022, práce boli odovzdané v decembri 2022 a stavbu skolaudovali v marci 2023. Obnovu veľkej vodárne v sume takmer 705-tisíc eur financovala spoločnosť ŽSR.

„Obnovou vodárne prišlo k vytvoreniu nových expozičných priestorov a dôstojného depozitára, ale najmä k predĺženiu životnosti tejto železničiarskej dominanty Východného a cennej kultúrnej pamiatky,“ priblížila hovorkyňa. Objekt vodárne vyhorel 25. júna 2016. Požiar vznikol v strešnej časti východnej prístavby, odkiaľ sa rozšíril na nízku vežu a následne aj na vysokú vežu. „Okrem poškodenia budovy prišlo aj k poškodeniu vecí, ktoré sa v budove nachádzali, pretože najmä východná prístavba slúžila ako depozitár múzea,“ doplnila.

Pozitívom bolo, že požiar ani následné čakanie na realizáciu opravy nespôsobili narušenie statiky budovy a tiež fakt, že požiar nezasiahol západnú prístavbu vodárne, ktorú niekoľko rokov pred tým zrenovovali a slúžila ako depozitár pre najcennejšie a najzachovalejšie predmety zo zbierok múzea. Okrem opravy striech a vonkajšej fasády doplnili viaceré ozdobné prvky na fasáde, ktoré na nej neboli ani pred požiarom a zjednotili náter celej budovy podľa objavených fragmentov pôvodnej fasády z konca 19. storočia.

Ďalej zrevitalizovali interiér nízkej aj vysokej veže, povrchovo ošetrili pozostatky technológie na úpravu vody, obnovili rebríky k obidvom vodojemom a celý priestor osvetlili. „Najviac zmien doznal interiér východnej prístavby – dvere do jednotlivých miestností sa vytvorili podľa zachovalých klenieb v stenách, doplnili sa podlahy, stropy, omietky, do miestností sa zaviedli elektrické rozvody a vykurovacie telesá,“ doplnila hovorkyňa ŽSR.

Exit mobile version