Site icon Časopis Metropola

O zmenu vyhradeného parkovania v Petržalke je možné požiadať už aj elektronicky

O zmenu vyhradeného parkovania v Petržalke je možné požiadať už aj elektronicky

O predĺženie, či zrušenie vyhradeného parkovacieho miesta v bratislavskej Petržalke je možné požiadať už aj elektronicky.

Ako informuje hovorkyňa Petržalky Mária Halašková, stačí vyplniť online formulár a priložiť potrebné dokumenty. „Nové žiadosti o vyhradenie parkovacieho boxu však mestská časť neprijíma už od roku 2021, výnimkou sú tie pre zdravotne znevýhodnených,“ pripomína Halašková.

Viac ako 1 700 držiteľov povolenia na vyhradené parkovacie miesto si tak môže požiadať o zmenu cez internet. „Zatiaľ čo donedávna bolo možné tieto úkony vybaviť iba poštou alebo osobne na miestnom úrade, po novom stačí na webe parkovanie.petrzalka.sk vyplniť krátky formulár,“ priblížila hovorkyňa Petržalky. Zároveň zdôrazňuje, že samospráva už viac ako dva roky neprijíma žiadosti o nové vyhradené parkovacie miesta. O tie si môže požiadať iba ťažko zdravotne postihnutá osoba (ŤZP) odkázaná na individuálnu prepravu s trvalým pobytom v mestskej časti a registrovaným vozidlom.

Zriadenie vyhradeného miesta pre osoby s ŤZP je spoplatnené, rovnako ako presun takéhoto miesta. Suma sa odvíja od aktuálnych cien potrebného dopravného značenia a situácie v teréne. Spoplatnená je aj služba za zmenu EČV v evidencii. „V súčasnosti sa vydávajú povolenia na dva roky, pričom mestská časť môže pristúpiť k skoršiemu zrušeniu vyhradenia podľa platného všeobecne záväzného nariadenia,“ prízvukuje Halašková. Ako dodáva, najčastejšie sa tak deje z dôvodu zneužívania alebo spustenia celomestskej parkovacej politiky PAAS.

Samospráva pracuje tiež na ďalších technologických vylepšeniach pre obyvateľov. „Zamestnanci referátu informačných technológií pracujú napríklad na inštalácii kioskov vo vstupnej hale úradu, kde si budú môcť klienti počas stránkových hodín vytlačiť lístok s poradovým číslom a QR kódom podľa tej-ktorej agendy,“ priblížila Halašková s tým, že lístok následne použijú na prechod cez turnikety.

Exit mobile version