Site icon Časopis Metropola

O monitorovacie náramkové hodinky prejavili ľudia veľký záujem

O monitorovacie náramkové hodinky prejavili ľudia veľký záujem

O monitorovacie náramkové hodinky prejavili obyvatelia Bratislavy veľký záujem. Informovala o tom hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman. V septembri 2022 spustil BSK projekt, ktorý pomáha monitorovať zdravotný stav, ale môže zachrániť aj život. Ide o signalizačný náramok, ktorý sleduje stav osoby v domácom prostredí. Napojený je na dispečing a v prípade potreby zabezpečí okamžitú pomoc. Do pilotného projektu zapojili päť mestských častí – Staré Mesto, Ružinov, Dúbravka, Petržalka a Záhorská Bystrica.

Samosprávny kraj na prevádzku tejto sociálnej služby poskytuje finančný príspevok momentálne na 100 miest. „Klient, ktorému je služba poskytovaná, platí úhradu tri eurá mesačne, BSK dopláca na prevádzku služby 40 eur na osobu mesačne,“ priblížila Forman s tým, že počet žiadateľov o službu postupne narastal a aktuálne je počet 100 zazmluvnených miest už obsadený. „Samospráva aktuálne eviduje ďalších 60 žiadostí o túto sociálnu službu, ktoré budú po uvoľnení zazmluvneného miesta postupne vybavované,“ doplnila.

Princíp monitorovacej sociálnej služby je jednoduchý. Klient obdrží signalizačný náramok, ktorý sa podobá hodinkám. „Obsahuje množstvo senzorov a jedno tlačidlo, ktoré sa po stlačení automaticky spojí s dispečingom,“ vysvetlila Forman s tým, že vyškolení pracovníci okamžite riešia momentálnu situáciu s klientom priamym hovorom cez hodinky. Tie monitorujú zdravotný stav ako činnosť srdca, meranie tlaku, teploty tela, pohyb či okysličenie krvi.

Monitorovacie hodinky obsahujú aj senzor pádu, vďaka ktorému pri páde a následnej strate vedomia príde hlásenie s polohou osoby do dispečingu, kde pracovníci okamžite riešia situáciu. „Poskytovateľ sociálnej služby na miesto okamžite vyšle záchranné zložky, komunikuje s rýchlou zdravotnou pomocou, v prípade potreby s hasičmi,“ poznamenala Forman s tým, že hodinky fungujú v rámci celej republiky a hovory s dispečingom sú pre klientov služby bezplatné.

Exit mobile version