Site icon Časopis Metropola

Na Peknej ceste otvárajú obnovenú hájovňu, bude fungovať ako zázemie pre turistov

Na Peknej ceste otvárajú obnovenú hájovňu, bude fungovať ako zázemie pre turistov

V stredu 5. júla otvárajú na Peknej ceste v Bratislave obnovenú hájovňu. Fungovať bude ako pavilón s grilom a ohniskami aj zázemie pre cyklistov.

Ako informuje Marcela Glevická z Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB), ide o ďalší dokončený projekt z programu Živé miesta, ktorý spríjemní pobyt v mestských lesoch. „Po pozorovateľni zvierat Vydrica, pobytových schodoch na brehu štvrtého rybníka, Včelej lúke či turistickom areáli Malý Slavín, je hájovňa na Peknej ceste piatym novým verejným priestorom v MLB,“ uviedla.

Pôvodná hájovňa z prelomu 19. a 20. storočia v minulosti fungovala aj ako muničný sklad, ktorý bol verejnosti dlhé roky neprístupný. „Mesto sa so svojimi organizáciami rozhodli budove a okolitému priestoru prinavrátiť verejnú funkciu a momentálne tu ľudia nájdu voľnočasový pavilón s vnútorným grilom a vonkajšími ohniskami, zázemie pre turistov aj cyklistov či ihrisko na petanq,“ priblížila Glevická. Návrh súčasnej podoby hájovne pochádza z ateliérov Office 110 a DIVO.

Premenou prešli aj prírodné plochy okolo hájovne, ktoré tvoria ovocné stromy, stará vŕba či potok so studničkou. K vonkajším ohniskám dobudovali chodníčky, aby sa k nim ľudia jednoduchšie dostali. Okrem petangového ihriska vzniklo aj detské ihrisko, ktoré rovnako ako mobiliár vyrobili zamestnanci MLB z lokálneho dreva. Pred hájovňou vzniklo tiež predpolie z priepustného mlatového povrchu, ktorý je vhodný aj na organizovanie menších podujatí. Projekt obnovy hájovne finančne podporila aj spoločnosť Swiss RE.


Exit mobile version