Site icon Časopis Metropola

Na nové trolejbusy pre mesto pôjde 39 mil. eur z eurofondov

Na nové trolejbusy pre mesto pôjde 39 mil. eur z eurofondov

Medzi nakupovanými vozidlami je aj 16 kusov 24-metrových trolejbusov, ktoré patria medzi najdlhšie na svete a pozornosť vzbudili už pri testovacích jazdách.

Bratislava by mala mať do konca budúceho roka 50 nových trolejbusov. Ako informuje ministerstvo dopravy v tlačovej správe, minister Andrej Doležal dnes so zástupcami Dopravného podniku Bratislava (DPB) podpísal zmluvu o nenávratnom finančnom príspevku na nákup trolejbusov vo výške 43 364 756,72 eura. Z eurofondov je vyčlenených 38,8 milióna eur a zo zdrojov štátneho rozpočtu 4,5 milióna eur. DPB sa na nákupe nových vozidiel bude podieľať sumou 2,3 milióna eur.

„Pre nás je kľúčové motivovať ľudí, aby presadli z áut do verejnej dopravy, ktorá je neporovnateľne ekologickejšia a trvalo udržateľná. Preto podobné projekty, ktoré zvýšia jej atraktivitu, vítame. Pred niekoľkými týždňami sme rovnako s DPB podpisovali zmluvy na prípravu predĺženia trolejových tratí a sme pripravení podporovať rozvoj verejnej dopravy po celom Slovensku,“ povedal minister dopravy Andrej Doležal.

Trolejbusy budú vybavené moderným informačným aj kamerovým systémom, WiFi či nabíjačkami na telefóny. Medzi nakupovanými vozidlami je aj 16 kusov 24-metrových trolejbusov, ktoré patria medzi najdlhšie na svete a pozornosť vzbudili už pri testovacích jazdách. Jazdiť budú na linke 71 z Hlavnej stanice do Vrakune.

„Všetky trolejbusy sú hybridné, to znamená, že vedia jazdiť aj tam, kde trolejové vedenie nie je. Na rozdiel od minulosti však na takúto jazdu už nebudú využívať dieselový motor ale elektrický. To len podčiarkuje fakt, že v dbáme na ekológiu a zelené riešenia,“ dodal poslanec parlamentu a zároveň predseda dozornej rady DPB Ľuboš Krajčír.

Exit mobile version