Site icon Časopis Metropola

Ministerstvo dopravy pripraví s mestom architektonickú súťaž na obnovu Hlavnej stanice

Ministerstvo dopravy pripraví s mestom architektonickú súťaž na obnovu Hlavnej stanic

Ministerstvo dnes podpísalo memorandum o spolupráci na obnove stanice so ŽSR a hlavným mestom Bratislavou.

Ministerstvo dopravy SR pripraví v spolupráci s hlavným mestom Bratislavou a Železnicami SR (ŽSR) komplexnú architektonickú súťaž na obnovu Hlavnej stanice v Bratislave. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval minister dopravy Andrej Doležal a primátor Bratislavy Matúš Vallo. „Chceme urobiť poctivú rekonštrukciu nielen Hlavnej stanice, ale aj priľahlého okolia. Vnímame to ako jeden komplexný priestor ohraničený Žabotovou ulicou, Predstaničným námestím, Pražskou ulicou a zozadu koľajiskom a Jaskovým radom,“ uviedol minister dopravy.

To, ako stanica vyzerá dnes, je podľa Doležala dôsledkom najmä toho, že štát nikdy nemal peniaze. „Štát nemá peniaze a nikdy nebude mať peniaze na takto komplexnú rekonštrukciu. Preto sme podpísali memorandum o spolupráci so ŽSR, hlavným mestom a ministerstvom,“ vysvetlil a dodal, že do spolupráce sú nútení pribrať aj súkromného investora. „Chceme pripraviť projekt tak, aby bol zaujímavý pre súkromného investora a popri realizácii priľahlého okolia sa zrekonštruovala aj Hlavná stanica,“ doplnil s tým, že stanica je vstupná brána na Slovensko a nechceme sa už ďalej hanbiť.

Podľa primátora Valla vzhľad Hlavnej stanice nezodpovedá tomu, ako má vyzerať kvalitný verejný priestor. „Je hanbou Bratislavčanov ale aj turistov, ktorí sem prichádzajú,“ poznamenal s tým, že takto významný objekt si zaslúži úpravu, ktorá bude hodná 21. storočia. „Práve preto sme dnes podpísali memorandum, ktoré hovorí o tom, že spolu začneme pripravovať medzinárodnú architektonickú súťaž na rekonštrukciu Hlavnej železničnej stanice v Bratislave a jej okolia,“ skonštatoval Vallo s tým, že riešenie je možné urobiť len v úzkej spolupráci medzi mestom a štátom.

Pred vyhlásením súťaže budú musieť podľa Valla obstarať sériu podkladov, ako urbanisticko-ekonomickú štúdiu či dopravnú štúdiu. „Tieto procesy sa nedajú urýchliť a do realizácie víťazného návrhu ubehnú roky. Preto má Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) pripravených niekoľko vylepšení s ktorými môžeme začať hneď,“ skonštatoval primátor. Medzi plánované vylepšenia patrí napríklad vydláždenie priestoru pred stanicou, doplnenie zelene a osvetlenia či obnova mobiliáru, ktorá má zo stanice vytvoriť bezpečnejší a čistejší priestor, kým zrealizujú komplexnú obnovu.


Exit mobile version