Site icon Časopis Metropola

Milan Lasica a Július Satinský majú svoju medailu

Milan Lasica a Július Satinský majú svoju medailu

Absurdný, dadaistický, nonsens a plný jazykových fígľov. Taký bol humor kultovej dvojice, ktorú tvorili Milan Lasica a Július Satinský.

Ich doménou bolo divadlo, ale preslávila ich televízia – v čase socializmu médium s najväčším zásahom. Stali sa najvýraznejšou slovenskou dvojicou humoristov, ich humor však išiel ďaleko za hranice bežnej zábavy.

Zatiaľ čo Milan Lasica predstavoval šarmantnú a distingvovanú osobnosť, bodrý a ľudový Július Satinský bol jeho protikladom. Ich spoločné vystúpenia, ktoré boli kombináciou dialógov, scénok a hudby mali nadhľad a schopnosť pomenovať veci správnymi slovami. V ich vtipných debatách, ktoré boli zdanlivo o ničom sa ukrývala spoločenská kritika, ktorá pomáhala ľuďom prežiť v neľahkej dobe normalizácie. Tieto vystúpenia sa stali dôkazom toho, že ani totalitný režim nedokáže zastaviť kreativitu, smiech a priateľstvo…

Scénky a dialógy plné paradoxov, regionálnych slovenských nárečí a hravosti boli myšlienkovo bohaté, hlboké a vždy zostali kultivované.

Slovenský medailér Mgr. Art. Miroslav Hric, Art. D. venoval averznú stranu medailí Júliusovi Satinskému, ktorý čosi sprisahanecky šepká Milanovi Lasicovi. Doplnkový motívom, ktorý je na averznej aj reverznej strane sú siluety hláv oboch umelcov prepojené jedným spoločným klobúkom. Texty medailí uvádzajú mená LASICA&SATINSKÝ, ozdobené iniciálkami L&S a citát Milana Lasicu: „CESTU SME MALI SPOLOČNÚ, ALE NOHY MA BOLIA VLASTNÉ“.

Milan Lasica a Július Satinský – dve legendy slovenskej kultúry sa objavujú na spoločných medailách Českej mincovne vyrazených na poluncovej medaile z rýdzeho zlata a  uncovej medaile z rýdzeho striebra.

Slávnostná prezentácia pamätných medailí Milana Lasicu a Júliusa Satinského z rýdzeho zlata a z rýdzeho striebra sa uskutočnila 8. decembra 2022 o osemnástej hodine vo výstavnej predajni Českej mincovne v Bratislave na Suchom mýte 1
Na slávnostnej prezentácii sa zúčastnila manželka Milana Lasicu, pani Magda Vášáryová, sestra Milana Lasicu, pani Veronika Husáková, dcéra Júliusa Satinského, pani Lucia Molnár Satinská, blízki spolupracovníci dvojice – Pavol Danišovič, Elena Vácvalová a rad ďalších umelcov a priateľov legendárnej dvojice. Národnú Banku Slovenska zastúpil pán Stanislav Suja.

Pamätné medaily Milana Lasicu a Júliusa Satiského predstavili zástupcovia Českej mincovne, pán Jaroslav Černý – PR a marketingový riaditeľ, pani Ľudmila Fülöpová, riaditeľka zastúpenia Českej mincovne na Slovensku, manažér obchodu Českej mincovne pán Petr Kejzar a produktová manažérka, pani Markéta Hassová.

Česká mincovna so sídlom v Jablonci nad Nisou nadväzuje na storočia tradície mincovníctva v Čechách, ktoré dalo svetu pôvodný Tolar, z ktorého sa vďaka kvalite a popularite stala po skomolení názvu Tolar, najslávnejšia mena sveta – Dolár. Česká mincovna razí aj oficiálne platidlá Českej republiky – mince v nominálnych hodnotách 50, 20, 10, 5, 2, a 1 Kč (Česká koruna). Dnes patrí Česká mincovna k najprestížnejším mincovniam sveta, razí pamätné medaily, investičné a zberateľské mince a rad pamätných dukátov k najrôznejším príležitostiam – od narodenia dieťaťa, cez krst, promócie až po svadby a výročia. Jej sortiment je však oveľa širší. www.ceskamincovna.sk

Exit mobile version