Site icon Časopis Metropola

Mesto vyhlásilo víťaza architektonickej súťaže na obnovu Jurigovho námestia

Mesto vyhlásilo víťaza architektonickej súťaže na obnovu Jurigovho námestia

Na námestí pribudne farebné detské ihrisko, námestíčko a pôvodná fontána sa sprístupní viac ľuďom.

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) oznámil víťaza architektonickej súťaže na obnovu Jurigovho námestia v Karlovej Vsi. „Víťazom architektonicko-krajinárskej súťaže na komplexnú úpravu Jurigovho námestia sa stali architekti z 2M ateliér architektúry,“ uviedla Annamária Ondrejková z MIB. Cieľom súťaže bolo nájsť spôsob, ako navrátiť roky zanedbaný verejný priestor naspäť ľuďom. „Obnova námestia prinesie nové možnosti pre trávenie voľného času, vďaka čomu sa posilnia susedské vzťahy,“ dodala. Súťaž zastrešoval MIB v spolupráci s hlavným mestom a bratislavskou mestskou časťou Karlova Ves. Celkovo sa do nej zapojilo päť ateliérov, do druhého kola postúpili štyri.

Na námestí v budúcnosti pribudne farebné detské ihrisko s trampolínami, malé námestie v štýle talianskej piazzetty a pôvodná fontána sa sprístupní viac ľuďom. „Víťazný návrh prezentuje citlivý ale sebavedomý prístup k riešeniu technicky komplikovaného zadania terasovitého námestia na sídlisku, čím zároveň ukazuje možnú cestu aj pre podobné zadania nadúrovňových terás, ktoré existujú v rámci viacerých sídlisk na území Bratislavy,“ poznamenal riaditeľ sekcie súťaží na MIB Peter Lényi.

Dôležitú rolu bude mať aj zeleň, keďže momentálne na námestí dominujú spevnené plochy, ktoré sa v letných mesiacoch prehrievajú. Zeleň má tiež pomôcť zmierniť dopady klimatickej krízy. „Námestie ochladia pergoly so zelenou strechou a popínavými rastlinami. Architekti vo svojom návrhu počítajú aj so systémom na zadržiavanie a následné využitie dažďovej vody,“ vysvetlila Ondrejková. Jurigovo námestie je súčasťou sídliska zo 60. rokov minulého storočia a nachádza sa čiastočne na strechách prevádzok. „Aj preto rôzne skupiny obyvateľov majú sťažený pohyb. Najlepším riešením na odstránenie bariér sa ukázal byť výťah, ktorý bude najkomfortnejším a najmenším zásahom do verejného priestoru,“ dodala.

Významnú úlohu zohrajú farby, umenie a odkaz na pôvodné materiály. Architekti okrem farebného detského ihriska navrhujú aj pestrofarebný karloveský koberec, ktorý vytvoria v spolupráci s umelcom. „Pôjde o veľkoplošnú mozaiku zhotovenú z betónovej dlažby vo farbách okolia – tyrkysu fontány, teplých farieb obytných domov, zelene niekdajších viníc či zemitej farby tehlových hodín. Táto forma umenia vo verejnom priestore má podľa slov architektov spájať obyvateľov štvrte,“ ozrejmila Ondrejková. Farebnosť aj použité materiály budú vychádzať z pôvodnej koncepcie námestia. „Aj preto architekti zachovajú pôvodnú terakotovú dlažbu všade kde to pôjde a na zvyšné miesta navrhujú dať betónovú dlažbu pôvodných rozmerov,“ doplnila.

V priebehu budúceho roka sa podľa víťazného návrhu bude tvoriť projektová dokumentácia, ktorá je náročná vzhľadom na opravu pôvodnej nosnej konštrukcie. Presnejší harmonogram realizácie obnovy námestia vyplynie až po dokončení projektovej dokumentácie. „Samotná rekonštrukcia námestia bude s najväčšou pravdepodobnosťou rozdelená na viaceré etapy z dôvodu predpokladanej výšky stavebných nákladov a technickej komplikovanosti zadania,“ uzavrela Ondrejková.

Exit mobile version