Site icon Časopis Metropola

Magistrát vykonal za posledný mesiac 48 zásahov proti larvám komárom

Magistrát vykonal za posledný mesiac 48 zásahov proti larvám komárom

Počas uplynulého týždňa zasahovalo mesto na viac ako 39-tisíc metrov štvorcových liahnisk.

Bratislava vykonala za posledný mesiac na území mesta 48 zásahov biologickým prípravkom BTI proti larvám komárom. Na sociálnej sieti to uviedol primátor hlavného mesta Matúš Vallo. „V zásahoch larvicídom BTI intenzívne pokračujeme a počas uplynulých štyroch týždňov sme vykonali viac zásahov, ako minulý rok počas celej sezóny. K dnešnému dňu sme túto sezónu vykonali 48 zásahov na 272 524 metroch štvorcových,“ uviedol Vallo a dodal, že bez týchto zásahov by bola dnes situácia s komármi zásadne horšia.

„Počas uplynulého týždňa sme opäť intenzívne zasahovali proti larvám komárov, a to na viac ako 39-tisíc metrov štvorcových liahnisk,“ skonštatoval primátor s tým, že po prvej vlne liahnutia lariev záplavových komárov sa v poslednom týždni opäť zdvihla hladina riek v záplavových územiach a aktivovala liahniská záplavových druhov komárov. „Práve tu intenzívne zasahujeme larvicídom BTI, aby sme čo najviac lariev zničili skôr, ako sa z nich stihnú vyliahnuť dospelé komáre,“ dodal. Prostriedok aplikovali v Devíne, Devínskej Novej Vsi, Jarovciach, Petržalke, Rusovciach a v Dúbravke.

„Vďaka BTI môžeme zasahovať aj v 3. a 4. stupni ochrany – teda tam, kde by sme chemickým postrekom zasiahnuť nemohli,“ vysvetlil Vallo. Zároveň dodal, že na území Bratislavy sa nachádzajú aj liahniská v 5. stupni ochrany, kde nie je možné zasiahnuť ani BTI. Mesto rovnako nemôže zasiahnuť proti komárom, ktoré sa liahnu na lesných plochách priamo v dutinách stromov – dendrotelmách. „K tomu treba prirátať sudy v záhradách, v ktorých, ak nie sú pravidelne vylievané, sa v priebehu týždňa dokážu vyliahnuť tisíce komárov,“ dodáva primátor s tým, že nejaké množstvo komárov v Bratislave vždy zostane. „Naším cieľom nie je a ani nemôže byť úplná eliminácia komárov, ale zmierňovanie dopadov a minimalizovanie kalamitného množenia,“ uzavrel.

Exit mobile version