Site icon Časopis Metropola

Kyberšikana – už aj u nás v Bratislave

Kyberšikana – už aj u nás v Bratislave

Nie je to tak dávno čo do platnosti prišila novela Trestného zákona a definovala pojem „KYBERŠIKANA“. Pod týmto pojmom rozumieme špecifický druh šikany, ktorý je realizovaný prostredníctvom elektronickej komunikačnej služby, počítačového systému alebo počítačovej siete.

Kyberšikana

Neprešiel ani mesiac a už sa bratislavskí policajti takýmto prípadom zaoberajú aj v praxi. Konkrétne policajti v mestskej časti Petržalka, kde poverený policajt prijal oznámenie vo veci podozrenia z trestného činu nebezpečného elektronického obťažovania. Oznámenie súvisí so zverejnením audiovizuálneho záznamu prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí, ktoré sa týka práve vyššie uvedeného konania charakterizovaného pod pojmom „kyberšikana“. V súčasnosti sú v tejto veci vykonávané potrebné úkony v zmysle zákona s cieľom jej náležitého objasnenia.

Bratislavská polícia odporúča elektronickom priestore dodržiavať nasledovné rady a odporúčania:

Kyberšikanovanie je druh šikany, špecifický tým, že je realizovaný prostredníctvom informačných a komunikačných technológií, najčastejšie prostredníctvom internetu či mobilného telefónu. Ide o zasielanie obťažujúcich, urážlivých či útočných mailov a SMS, vytváranie dehonestujúcich stránok a blogov, prípadne zverejňovanie fotografií a videí s cieľom poškodenia identity danej osoby.

Kyberšikana je jedným z najčastejších negatívnych javov na internete. Jej silný prejav sa najvýraznejšie vyskytuje na sociálnych sieťach ako Facebook, Twitter, Instagram a podobné. Avšak vyskytuje sa i pri hraní online videohier, e-mailovaní či písaní obyčajných SMS správ. Najčastejšie sa objavuje medzi mladistvými na stredných školách, no môže sa vyskytnúť i u vysokoškolákov či medzi kolegami v práci.

Je to práve anonymita, ktorá často priťahuje agresorov. Cítia sa chránení pred odhalením vďaka častému používaniu falošných kont alebo pseudonymov či rôznych prezývok. Avšak pre obeť je virtuálne šikanovanie ešte závažnejšie – nemôže pred ním uniknúť nikam, ani do bezpečia domova. Ak používa mobilný telefón alebo internet, agresori sa k nej dostanú v ktorúkoľvek dobu a na ktoromkoľvek mieste.

ZdroJ: sk.wikipedia.org

Zdroj: facebook.com/Polícia SR – Bratislavský kraj

Stretli ste sa aj vy s KYBERŠIKANOU? Napíšte nám do komentára ako ste sa stým vysporiadali.

Exit mobile version