Site icon Časopis Metropola

Dúbravka vysadí počas jesene viac ako 80 nových stromov

Dúbravka vysadí počas jesene viac ako 80 nových stromov

Novinkou je vetrolam, ktorý vznikne na ulici Pri kríži a miniparčíky vo vnútroblokoch.

Bratislavská Dúbravka vysadí počas jesene viac ako 80 nových stromov. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa mestskej časti Lucia Marcinatová. „Dúbravka odštartovala veľkú jesennú výsadbu stromov,“ uviedla s tým, že mestská časť vysadí spolu 82 stromov v 11 rôznych lokalitách. V Dúbravke pribudnú javory, lipy, pagaštany, buky, duby, jedle, jarabiny aj okrasné čerešne. Nové stromy vysadia na uliciach Bagarova, Beňovského, Galbavého, Pri kríži, Nejedlého, v záhrade miestneho úradu na Žatevnej, na Kudlákovej, Homolovej či pri fontáne Bazovského. „Novinkou je vetrolam, ktorý vznikne na ulici Pri kríži a miniparčíky vo vnútroblokoch na Bagarovej, Beňovského a pri fontáne na Bazovského ulici,“ dodala hovorkyňa.

Zdroj: MÚ Dúbravka

Keďže ide o vzrastlé stromy, sadia ich s koreňovým zemným balom. Predpestovali ich v okrasných škôlkach niekoľko rokov a sú tri razy presádzané tak, aby takto zapestovaný koreňový systém zvládol štart na novom stanovišti vo verejnej zeleni. Obalené sú pletivom, ktoré sa v zemi postupne rozpadne. „Okolo vysadeného stromu budú tri koly s ukotvením, aby strom lepšie odolával vplyvom okolia a tiež poveternostným vplyvom. Zhruba za tri roky budú koly odstránené,“ vysvetlila Marcinatová. Kmeň stromu je natretý špeciálnou bielou látkou, ktorá zabezpečí, aby sa na strome nerobili trhliny od mrazu či slnečných lúčov. „Biela látka bude na kôre stromu niekoľko rokov, bude sa rozpínať a pri raste kôry zabráni poškodeniu kôry kmeňa,“ doplnila.

Zdroj: MÚ Dúbravka

Desiatky nových stromov oživili verejné priestory v Dúbravke aj v minulých rokoch. „V roku 2015 pribudlo 20 nových stromov, v roku 2016 to bolo 31 stromov, v roku 2017 viac než 50 a v rokoch 2018, 2019 a 2020 takmer stovka nových stromov každý rok,“ uviedla hovorkyňa s tým, že mestská časť sa nezameriava len na výsadbu nových stromov a k prioritám patrí aj pravidelná kontrola a starostlivosť o verejnú zeleň. „Najmä v prvých troch rokov je potrebné zabezpečiť stromom prísun vody, aby dobre zakorenili a adaptovali sa na nové podmienky,“ vysvetlila Zuzana Knetigová z Oddelenia životného prostredia miestneho úradu. Ako dodala, rezy mladých a aj dospelých stromov vykonávajú odborníci arboristi.

Exit mobile version