Site icon Časopis Metropola

Do celoslovenskej súťaže Vráťme knihy do škol prišlo takmer 8-tisíc príspevkov

Do celoslovenskej súťaže Vráťme knihy do škol prišlo takmer 8-tisíc príspevkov

Foto: BSK

Do celoslovenskej súťaže Vráťme knihy do škol prišlo takmer 8-tisíc príspevkov. Informovala o tom hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman. Vyhodnotenie súťaže sa konalo v piatok 21. apríla na Gymnáziu L. Novomeského na Tomášikovej ulici v Bratislave. „Do 11. ročníka projektu prišlo 7783 príspevkov. Z toho bolo 2773 kresbičiek a 5010 textov,“ uviedla Forman s tým, že spolu sa do súťaže zapojilo 155 materských, základných a stredných škôl z celého Slovenska.

Súťažiaci prečítali 4013 rôznych kníh a aj tento rok boli aktívnejšie dievčatá. Medzi najpopulárnejšie detské knihy patrili tituly ako Danka a Janka, Červená Čiapočka či Rozprávky o psíčkovi a mačičke. „Staršie ročníky opäť siahli po knihách Malý princ, Harry Potter a kameň mudrcov či Zvieracia farma,“ poznamenala Forman. Medzi slovenskými autormi pre mladšie ročníky dominovala Mária Ďuríčková, Marianna Grznárová, Josef Čapek, Ada Žigová či Dana Hlavatá. Teenegeri zase siahali po domácich autoroch ako Zuzana Šulajová či Veronika Homolová Tóthová a Viola Fischerová.

Princípom súťaže bolo prečítať si ľubovoľne vybranú knihu, poslať z nej krátky text a objasniť dôvody, prečo si súťažiaci vybral práve danú knihu a čo mu dielo prinieslo. Škôlkari kreslili obrázok na základe učiteľom alebo inou osobou prečítaného textu a žiaci prvého stupňa základných škôl mohli poslať buď text, obrázok alebo oboje. Súťažilo sa v piatich kategóriách: materské školy, základné školy, stredné školy, najaktívnejšia škola a Knižní anjeli, ktorí vedú mládež k literatúre.

Najaktívnejšou školou bolo bratislavské župné Gymnázium pre nadané deti na Skalickej. Víťazkou v kategórii stredné školy sa stala Zuzana Antošová z Gymnázia L. Novomeského na Tomášikovej v Bratislave. Kompletný zoznam výhercov 11. ročníka Vráťme knihy do škôl je zverejnený na stránke BSK. Súťaž Vráťme knihy do škôl zorganizovalo občianske združenie Učenie s úsmevom v spolupráci s BSK, vydavateľstvom Ikar a vydavateľskou značkou YOLi.

Viac na bratislavkykraj.sk

Exit mobile version