Site icon Časopis Metropola

Dnešným dňom vzniká prírodná rezervácia Vydrica

Dnešným dňom vzniká prírodná rezervácia Vydrica

Ide o najväčšiu prírodnú rezerváciu na území chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty.

Dnešným dňom vzniká prírodná rezervácia Vydrica. Ide o najväčšiu prírodnú rezerváciu na území chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty s rozlohou 480 hektárov. Informoval o tom minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO), poslanec Národnej rady SR Jaromír Šíbl (OĽaNO), riaditeľ správy Chránená krajinná oblasť Malé Karpaty Peter Puchala a riaditeľ organizácie Mestské lesy Bratislava Matej Dobšovič na tlačovej konferencii.

„Od 1. februára sa toto územie stáva prírodnou rezerváciou Vydrica,“ uviedol Budaj. Zelená zóna predstavuje bezzásahové územie, no v červenej zóne, ktorá je tiež chránená, je povolený napríklad lov diviakov a ďalšej zveri. „Je to dočasný ústupok kvôli tomu, že tá zver ohrozuje aj v Bratislave vinohrady a niektoré sídla,“ vysvetlil minister. Počet turistických chodníkov sa nezmení, navyše pribudne jedna cyklotrasa a do budúcna by ich malo byť viac. „Spôsob, keď ministerstvo v spolupráci s mestskými lesmi aj s okresným úradom a oddelením životného prostredia robí taký režim, ktorý najviac vyhovuje občanom a pri zachovaní prírodných hodnôt, tento prístup je v Bratislave novinkou, ale budeme ho uplatňovať aj všade inde,“ dodal Budaj.

Na území rezervácie sa nachádzajú mnohé prírodné hodnoty a vďaka nadštandardnému prístupu hlavného mesta je táto rezervácia už de facto vyše desať rokov v bezzásahovom režime. „Podarilo sa nám prírodné hodnoty uchovať pred devastáciou, ako napríklad pred nadmernou ťažbou dreva,“ podčiarkol Šíbl. Ťažba dreva bola v minulosti zhruba 18-tisíc kubíkov ročne. Pred niekoľkými rokmi sa táto ťažba výrazne znížila a nastavil sa horný strop pre päťtisíc kubíkov ročne. V oblasti, v ktorej sa aktivisti snažili o vyhlásenie rezervácie bola ťažba dreva ukončená úplne. Podľa slov Puchalu vyhlásenie rezervácie je aj príspevkom Slovenska k vyhlasovaniu vzácnych území Natura 2000 na území Európskej únie.

„Vydrica zahŕňa niekoľko významných biotopov, či už biotopy národného významu, alebo európskeho významu. Z väčšej časti ide o bukové, kvetnaté lesy, ďalej sú to menej početné kyslomilné bukové lesy a taktiež veľmi významný biotop jaseňovo-jelšové podhorské lužné lesy, ktoré lemujú samotný tok Vydrice,“ vysvetlil Puchala. Z hľadiska ochrany prírody má veľký význam to, že jedným z predmetov ochrany je rak riavový, pričom ide o vzácny druh raka na Slovensku. Významné sú tiež chrobáky, ktoré sú viazané na mŕtve drevo a tiež vážka pásikavec, ktorá larvami obýva tok Vydrice. „Jedným z cieľov je zabezpečenie prirodzených procesov a prirodzených spoločenstiev, ktoré sa vyskytujú na území tejto rezervácie,“ uzavrel. Ako uviedol Dobšovič, v rezervácii bude platiť špeciálny režim. Zostáva v ňom voľný pohyb osôb, ako aj cyklistika. V zimných mesiacoch sa bude môcť na území aj bežkovať.

Mestským lesom sa navyše podarilo zaznamenať na fotopascu návrat vydry riečnej. „Snímky z fotopasce dokazujú, že príroda sa vždy spamätá z našich zásahov. Lepšie je le zažiť ju v tej kráse, ktorú ponúka,“ uzavrel Budaj.


Exit mobile version