Site icon Časopis Metropola

Cez víkend sa uskutoční Rendez – celoslovenský zraz historických železničných vozidiel

Cez víkend sa uskutoční Rendez – celoslovenský zraz historických železničných vozidiel

Foto: SITA/Milan Illík

V Bratislave sa uskutoční 24. ročník podujatia Rendez – celoslovenský zraz historických železničných vozidiel. Ako informuje hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Dominik Drevický, program sa uskutoční počas víkendu 15. a 16. júna v areáli starého rušňového depa Bratislava východ. Podujatie pripravujú Železnice SR (ŽSR) a Železničné Múzeum SR v spolupráci s ďalšími dopravcami, ako ZSSK a slovenskými klubmi železničných historických vozidiel.

Foto: SITA/Milan Illík

Podujatie ponúkne ukážky historických vozidiel zo zbierok Železničného múzea, ale aj exponáty zo Slovenska, Česka a Maďarska, ako aj vozidlá ZSSK Cargo. Návštevníci si budú môcť pozrieť napríklad elektrický rušeň radu 350 v dobovom nátere. „V nedeľu 16. júna bude naša motorová jednotka radu 861 nasadená na kyvadlovej doprave medzi areálom podujatia a bratislavskou hlavnou stanicou,“ priblížil generálny riaditeľ ZSSK Peter Helexa.

Foto: SITA/Milan Illík

Prezentácia ZSSK bude zahŕňať aktivity vo virtuálnej realite, tlač vzorových cestovných lístkov a tvorivé dielne pre deti. Verejnosti tiež predstavia voľné pracovné pozície najmä v nedostatkových profesiách, ako sú rušňovodiči, elektromechanici, zámočníci a mechanici. Súčasťou podujatia budú jazdy parnými a motorovými vlakmi po okolí Bratislavy či sobotná vyhliadková jazda parným vlakom po Bratislavských spojkách do Zohoru a nedeľná do Senca.

Návštevníkov tiež čaká mimoriadny vlak z Brna k 55. výročiu prevádzky elektrických jednotiek SM 488.0 (560), prezentácia modelového koľajiska, hudobný program, sobotné večerné fotografovanie, či výstava hasičskej techniky. „Do areálu sa dostanete kyvadlovou vlakovou dopravou z Bratislavy hlavnej stanice cez stanicu Bratislava-Vinohrady,“ dodáva organizátor podujatia. Bližšie informácie sú dostupné na webe Železničného múzea.

Program:

Exit mobile version