Dátum: 27. mája 2026 Autor: Metropola Komentáre: 0
Budúcnosť nemocnice v Podunajských Biskupiciach je ohrozená: Starosta odovzdal ministerstvu petíciu s 9-tisíc podpismi

Bratislavská mestská časť Podunajské Biskupice bojuje za zachovanie svojej nemocnice. Starosta Roman Lamoš dnes osobne doručil na Ministerstvo zdravotníctva SR petíciu, ktorú svojím podpisom podporilo viac ako 9-tisíc občanov. Žiadajú v nej zachovanie a rozvoj Špecializovanej nemocnice Podunajské Biskupice na Krajinskej ulici, ako aj jej poliklinickej časti. Situácia je však kritická – podľa informácií priamo z vnútra zariadenia sa už začalo sťahovanie.

Ultimátum pre posledné funkčné oddelenie?

Pôvodným cieľom iniciátorov bolo vyzbierať 10-tisíc podpisov, čím by sa témou musel povinne zaoberať Zdravotnícky výbor Národnej rady SR. Rýchly spád udalostí a kroky zo strany štátu však prinútili samosprávu konať bezodkladne.

Aj v týchto dňoch som dostal od zamestnancov nemocnice informácie, ktoré hovoria o skutočných zámeroch štátu. Posledné funkčné oddelenie v Špecializovanej geriatrickej nemocnici v Podunajských Biskupiciach – Oddelenie dlhodobo chorých – dostalo ponuku a ultimátum: buď sa presťahuje do priestorov UNB v Petržalke na Antolskej, alebo zanikne,“ priblížil alarmujúcu situáciu starosta Roman Lamoš.

Podľa ďalších svedectiev sa z areálu na Krajinskej ulici už začal vyvážať nábytok a v priebehu júna má v zariadení skončiť aj prevádzka röntgenu. To by znamenalo fatálnu ranu nielen pre samotnú nemocnicu, ale aj pre priľahlú polikliniku, ktorá zabezpečuje ambulantnú starostlivosť pre tisíce obyvateľov mestskej časti a širšieho okolia.

Poslanci NR SR nesmú zatvárať oči

Hoci petícia nedosiahla administratívnu hranicu 10-tisíc podpisov, starosta zdôrazňuje, že poslanci parlamentu majú morálnu povinnosť na tento hlas verejnosti reagovať. Vzhľadom na akútny nedostatok chronických a geriatrických lôžok v celom hlavnom meste je zachovanie tohto špecializovaného pracoviska verejným záujmom.

Poslancom Národnej rady SR nič nebráni, aby sa téme biskupickej nemocnice venovali. Dokonca je to ich povinnosť – konať vo verejnom záujme, ktorý je známy. Ak tak neurobia, preberú za následky tohto kroku spoluzodpovednosť,“ uzavrel Lamoš.

Bratislavský kraj varuje: Pacienti nebudú mať kam ísť

Foto: BSK

Výraznú podporu biskupickej petícii vyjadril aj Bratislavský samosprávny kraj (BSK). Predseda BSK Juraj Droba upozorňuje, že rozhodnutie zrušiť alebo presunúť toto oddelenie je predčasné a nezodpovedné. Región už dnes kolabuje pod tlakom nedostatku lôžok pre dlhodobo chorých pacientov.

Podľa plánov sa nová univerzitná nemocnica vo Vajnoroch spustí najskôr v roku 2032, pričom v prvej fáze bude disponovať iba akútnymi lôžkami. Do tohto obdobia tak Bratislave hrozí drastické zníženie dostupnosti chronickej starostlivosti. Štát sa podľa župy spolieha na presúvanie pacientov do zariadení sociálnych služieb (ZSS), tie však na to nie sú dimenzované.

V zariadeniach sociálnych služieb už dnes žijú ľudia s vážnymi zdravotnými problémami, a preto nie je vhodné umiestňovať tam doliečovaných pacientov. Potrebujeme rozširovať kapacity chronických lôžok, nie ich rušiť,“ dopĺňa podpredsedníčka BSK Alžbeta Ožvaldová.

Výzva ministrovi zdravotníctva

Špecializovaná nemocnica Podunajské Biskupice má dlhoročnú tradíciu a pre tisíce starších a chronicky chorých ľudí predstavuje jedinú dostupnú nádej na dôstojnú lekársku starostlivosť. Signatári petície, mestská časť aj vedenie BSK preto dôrazne apelujú na Ministerstvo zdravotníctva SR a Univerzitnú nemocnicu Bratislava, aby zámer likvidácie oddelení prehodnotili a namiesto rušenia investovali do ich rozvoja.


Nájdite nás na Google News a kliknite Sledovať

Nájdite nás na Google News a kliknite Sledovať

Pridaj komentár