Koľkí z nás sa v časoch ešte nedávno minulých stretávali pri fontáne „na Mierku“? V centre Bratislavy nájdete hneď niekoľko desiatok fontán. Veľkých či tých menších. Historických i moderných. Mnohé z nich bývali a stále sú svedkami mnohých príbehov, len škoda, že nevedia rozprávať. Aj keď…
Bratislavské fontány
Spočiatku plnili fontány najmä praktickú funkciu – zásobovali obyvateľstvo vodou a plnili aj úlohu rezervoárov vody pri požiaroch. Až neskôr ľudia začali fontány vnímať aj ako ozdobu ulíc a námestí. Tie v centre nášho mesta dnes najmä v lete lákajú posedieť si pri nich, osviežiť sa, nechať sa unášať šumom vody. Skúste to aj vy…
Najstaršia fontána – Rolandova fontána
Renesančnú Rolandovu fontánu na Hlavnom námestí dal postaviť cisár Maximilián II., keď po jeho korunovácii v r. 1563 vypukol v meste veľký požiar. Autorom je kamenár Ondrej Luttringer z Deutsch Altenburgu, ktorý ju dokončil v r. 1572. Fontánu tvorí mohutná kruhová nádrž s priemerom 9 m. V strede nádrže stojí 10,5 m vysoký stĺp ukončený sochou rytiera v brnení, ktorý predstavuje rytiera Rolanda, legendárneho ochrancu mestských práv. Iní zas tvrdia, že ide o samotného Maximiliána II. Rytiera Rolana uznávali Bratislavčania natoľko, že o jeho zázračnej schopnosti vymysleli hneď niekoľko legiend. Tá o fontáne hovorí, že na prelome rokov sa socha rytiera otočí, mečom pozdraví každú zo svetových strán a vzdá tak hold radným pánom, ktorí zahynuli pri obrane mesta.
Najväčšia fontána – Fontána Družby
Fontána Družby na Námestí Slobody bola postavená podľa návrhu Juraja Hovorku, Tibora Bártfaya, Karola Lacku, Ing. arch. Virgila Droppu a Ing. Juraja Hlavicu a pochádza z roku 1980. Jadrom fontány je lipový kvet z nerezu o priemere 9 m s hmotnosťou 12 t stojaci na pilieri uprostred kruhovej nádrže, ktorá má priemer 45 m. Nádrž je vo forme kruhových výsekov rozdelená na menšie bazény postavené kaskádovite nad sebou. Výškový rozdiel kaskád je 2,5 m, celkový obsah vody vo fontáne je 2 000 m3. Neďaleko nej sa nachádzalo Gotwaldovo súsošie.V súčasnosti je fontána vo veľmi zlom stave.
Ganymedova fontána (Hviezdoslavovo námestie)
Táto snáď najkrajšia bratislavská fontána funguje bez prestávky už takmer 100 rokov. Mestu ju darovala Prvá prešporská sporiteľňa. Vyhotovil ju v roku 1888 sochár V. Tilgner. Jej dominantným motívom je antická legenda o Ganymedovi, ktorého najvyšší grécky boh Zeus unáša v podobe orla na Olymp, aby im slúžil ako pohárnik nalievajúci sladký nektár. Socha na vrchole fontány zobrazuje práve akt únosu. Detské postavičky v strednej časti držia v rukách štyri najtypickejšie dunajské ryby- zubáča, kapra, sumca a šťuku. Raky, žaby a korytnačky pripomínajú, že mesto je úzko späté s neďaleko tečúcim Dunajom.
Fontána s plastikou ženy (Františkánske námestie)
Táto fontána, uvádzaná aj ako nymfa Františka, znázorňuje ženu vylievajúcu vodu z krčahu, odetú do antického odevu, ktorá má na hlave helmu. Žena stojí v strede nádrže z ružového mramoru. Na námestí bola od roku 1804, neskôr ju premiestili na nádvorie Starej radnice. Na pôvodné miesto sa vrátila až v roku 1998.
Fontána sv. Juraja (nádvorie Primaciálneho paláca)
Ústrednú časť tvorí pieskovcové barokové súsošie zobrazujúce legendárneho rytiera bojujúceho s drakom. Fontána z polovice 17. storočia stála pôvodne na inom mieste, na nádvorí Primaciálneho paláca je od roku 1930. Autorom súsošia je pravdepodobne Juraj Lippay mladší, dračie hlavy rekonštruoval Alojz Rigele. Námetom súsošia je legenda o rytierovi Jurajovi, ktorý porazil trojhlavého draka a zachránil z jeho pazúrov devu.
Fontána Zem – planéta mieru (Hodžovo námestie)
Fontána Zem – planéta mieru je dielom architekta T. Bartfaya z roku 1982. Pokovená žulová guľa predstavuje zemeguľu obletovanú holubicami – symbolmi mieru. Nachádza sa na Hodžovom námestí (niekdajšie Mierové námestie) pred Prezidentským palácom.
Kačacia fontána (Šafárikovo námestie)
Kačacia fontána patrí medzi najkrajšie historické fontány v Bratislave. Vyhotovil ju v roku 1914 R. Kühmayer. Súsošie pripomína povesť o vodníkovi, troch chlapcoch a ich kačiciach, Kamaráti vraj navštívili dunajské dno, kam ľudská noha nesmie, avšak neudržali toto tajomstvo a skameneli. Tak sa splnila kliatba čiernej ropuchy, strážkyne dunajského brehu. Dohad, že autor fontány sa inšpiroval, nie je historicky doložený.
To, že voda a fontány nielen architektonicky dotvárajú obraz ulíc, námestí či nádvorí ale aj osviežujú teplý letný vzduch, sa využíva i dnes. Ak sa prejdete napríklad Hviezdoslavovým námestím, nájdete tu viacero fontán, okrem už spomínaných historických je to i fontána pred hotelom Carlton alebo fontána pod názvom Vodný potok, ktorá sa tiahne pozdĺž námestia a je zakončená malým vodopádom. Sú to vlastne vodné hodiny, ktoré každú celú hodinu zvýšeným prúdom vody signalizujú čas.
Najnovším prírastkom do rodiny fontán v Bratislave je tá v novom centre Bratislavy Eurovea, kde dotvára priestor medzi novostavbou Slovenského národného divadla a nábrežím Dunaja. Je výnimočná tým, že má presklené dno – ak prejdete popod ňu jednou z chodieb nákupnej galérie Eurovea, môžete cez neho vidieť vodu, v ktorej sa odrážajú slnečné paprsky.
V Starom Meste je historických i moderných fontán ešte viac. Skúste sa po ňom prejsť a určite ich nájdete.
Foto: Ramon Leško