Hlavné mesto majú Vajnorčania na dosah a aj napriek tomu si udržiavajú rázovitosť obce. Pochválili sa nám svojimi tradíciami, ktoré poctivo odovzdávajú aj mladšej generácií.
Paličkovanie, Vajnorský ornament, prehliadka tradičného ľudového príbytku, chytľavé spevy a tance. „Na teda vitajte ve Vajnoroch!“ Táto mestská časť sa môže pochváliť bohatými tradíciami a starými remeslami, ktoré si v mnohých podobách hrdo uchováva dodnes.
Patrí k nim aj paličkovanie a predviedla nám ho pani Beatka Víteková: „Ženy niekedy dokonca aj paličkovali čipky pretože to potrebovali ako súčasť kroja. Prstová čipka sa dáva žene na svadobnú zásteru, iné čipky zas na ukončenie mužských košieľ. Máme aj honosnejšie krajky na slávnostnejšie príležitosti.“ Hovorí a my počas jej rozprávania obdivujeme túto jemnú krásu, vytvorenú šikovnými rukami.
Vajnoráčky a Vajnoráci nám s hrdosťou ukazovali svoje kroje zdedené po predkoch. Niektoré veru pochádzali aj z rokov 1946, 1930 či dokonca 1906, takže môžeme hovoriť o vyše storočných pokladoch. „Nedali by sme ich za nič na svete. Majú nevyčísliteľnú hodnotu a toto dedičstvo si veľmi vážime.“ ozrejmila nám pani Beátka.
VAJNORSKÝ ORNAMET, TAKMER AKO ERB
Z bohatstva ornamentálnych štýlov, ktoré sa na území Slovenska rozvinuli v priebehu 19. a prvej polovici 20. storočia, patrí vajnorský ornament k jedným z najvýraznejších. Vo Vajnoroch poznačil dekór výšiviek, kraslíc, zviditeľnil sa v interiérovej nástennej maľbe. Zásluhu na jeho rozvoji mali miestne predkresľovačky vzorov – pisárky, ktoré boli zároveň autorkami výšiviek a malieb.
Pani Anna Zemanová, zakladateľka Vajnorského okrášľovacieho spolku a členka správnej rady nám porozprávala ako to vo Vajnoroch chodí: „Sme folklórna tanečná a spevácka skupina, máme remeselné dielne, krojovú poradňu, organizujeme rôzne aktivity vo Vajnoroch, napr. maľované Vajnory. Vajnorský ľudový dom kde sme sa stretli spolu s vami, je aj národnou kultúrnou pamiatkou. Spolu si zaspievame pri príležitostiach Dožinkov a hodov a náš spolok je nositeľ tradícií, ktoré sa snažíme posúvať aj mladým. Vajnorská dychovka má 160 rokov, tradície majú u nás naozaj silnú hodnotu a históriu. Sme autentická ľudová skupina so silnou väzbou k našim Vajnorom. Vďaka pánovi Ondrejovi Demovi máme znotované vajnorské piesne“.
Momentálne prebieha tretí ročník Slovenského dňa kroja a je výnimočný tým, že chodíme my za vami a vy nás s čarokrásnymi úsmevmi vítate vo svojich krajoch, aj krojoch. Slovenský deň kroja bol založený pri príležitosti 70. výročia týždenníka Slovenka a vyzdvihuje to jedinečné v nás. Unikátne tradície a zvyky, to čo nikde na svete nenájdete. Iba u nás, na Slovensku.
Ďakujeme všetkým, deťom, mladým, starším, že si našli čas a takto môžeme tvoriť Slovenský deň kroja SPOLOČNE.
Tento rok, keďže rešpektujeme bezpečnostné opatrenia a množstvo ľudí možno bude chcieť sledovať Slovenský deň kroja na televíznych obrazovkách, chodíme za vami a spoločne tvoríme originálny a výnimočný program. Priamo vo vašom súbore nakrúcame tance, ktoré vychádzajú z vašich tradícií, počujeme si váš spev a obdivujeme kroje. Ich farebnosť, ale aj symboliku, v ktorej je veľká výpoveď. Mnohé vaše videá predstavíme priamo v septembri v Banskej Bystrici. Slovenský deň kroja takto vytvoríme spoločne.