Site icon Časopis Metropola

6 tipov, ako jazdiť bezpečne počas zimy

6 tipov, ako jazdiť bezpečne počas zimy

Zima je pre väčšinu vodičov najnáročnejším obdobím roka. Cesty sú šmykľavé a nepredvídateľné, často sneží či prší, ľad na sklách môže obmedzovať výhľad do všetkých smerov, ráno neskôr vychádza slnko a večer sa skoro stmieva. Pokiaľ chcete, aby bola každá vaša jazda maximálne bezpečná, mali by ste dodržiavať viacero základných pravidiel. Prinášame vám prehľad 6 najdôležitejších, plus niekoľko tipov, ako vám vedia pomôcť moderné technológie a asistenčné systémy vo vozidlách Volvo.

  1. Dbajte na správnu viditeľnosť

Pred každou jazdou dôkladne omeťte sneh zo svojho auta, pričom nezabúdajte na strechu. Ľad oškrabte zo všetkých skiel, nielen z čelného a okien predných dverí. Kvôli nedostatočne oškrabanému ľadu totiž môžu vzniknúť pomerne veľké mŕtve uhly, kvôli ktorým viete prehliadnuť potenciálne riziká v okolí auta.
Praktický tip: Vybrané modely Volvo môžu byť vybavené vyhrievaním čelného skla. To vám ušetrí veľa času a námahy, keďže ľad nebudete musieť oškrabávať ručne.
S viditeľnosťou úzko súvisia aj svetlomety. Stretávacie svetlá majte zapnuté nielen počas noci, ale aj ráno či večer, keď svetelné podmienky nie sú ideálne. Nezabudnite ich aktivovať tiež v daždi, hmle či snežení. Každý model Volvo je vybavený svetelným senzorom, ktorý neustále sleduje podmienky v okolí vozidla. Akonáhle zaznamená zhoršenie viditeľnosti, automaticky za vás aktivuje stretávacie svetlá.

Volvo V60 T8 Test Drive in Luleå, Sweden

O maximálnu bezpečnosť pri jazdení v akýchkoľvek podmienkach sa vo vozidlách Volvo starajú výkonné LED svetlomety s dlhým dosvitom. Tie môžu byť vybavené aj funkciou automatickej regulácie diaľkových svetiel.

  1. S rýchlosťou to nepreháňajte

V zime sa častokrát nedá dobre odhadnúť, ako šmykľavý povrch sa nachádza pod kolesami. Môže sa ľahko stať, že v zákrute vás zrazu nečakane prekvapí zľadovatený úsek a auto sa dostane do šmyku. Vždy sa snažte predvídať a v zákrutách radšej jazdite pomalšie.
Vozidlá Volvo sú vybavené inteligentným stabilizačným systémom, ktorý neustále monitoruje trakciu jednotlivých kolies. Akonáhle zaznamená riziko šmyku, okamžite podnikne potrebné kroky, aby mu zabránil. Aj na veľmi šmykľavých cestách sa tak môžete cítiť bezpečne.

  1. Žiadne prudké pohyby

Pri jazdení na zľadovatených, zasnežených či mokrých cestách nerobte prudké pohyby volantom. Auto sa totiž môže pomerne ľahko dostať do šmyku. Zatáčajte plynulo, bez trhania a rýchlych zmien smeru.

  1. Dodržujte bezpečnú vzdialenosť

Nezabúdajte, že na zasneženej alebo mokrej ceste je brzdná dráha aj o niekoľko metrov dlhšia než na suchej vozovke. Dodržiavajte preto dostatočný bezpečný odstup od vozidiel pred vami.

Volvo XC90 T8 R-design

Modely Volvo vybavené adaptívnym tempomatom automaticky udržiavajú bezpečnú vzdialenosť od automobilov pred vami. Keď máte aktivovaný tempomat a začnete sa približovať k inému vozidlu, Volvo samo pribrzdí a udrží si správny odstup. Inteligentný systém ABS pri brzdení na klzkom povrchu znižuje riziko šmyku a zaisťuje maximálnu stabilitu.

  1. Pozor na záveje

Pri jazdení po zasnežených cestách sa snažte držať vyjazdených koľají. Nepribližujte sa kolesami blízko ku krajnici. Hrozí totiž, že zapadnete v hlbokom snehu a nebudete sa vedieť vyhrabať.
Vybrané modely Volvo sú vybavené pohonom všetkých 4 kolies, ktorý inteligentne prerozdeľuje výkon medzi prednú a zadnú nápravu. Keď sa dostanete do náročnej situácie, prípadne zapadnete, dokáže vás ľahko dostať z problémov. Verzie vybavené vzduchovým podvozkom naviac umožňujú zvýšiť svetlú výšku. Vďaka tomu sa ani v hlbšom snehu nemusíte obávať zapadnutia.

  1. Nezastavujte v strmších stúpaniach

Ak to nie je nevyhnutné, nezastavujte uprostred strmších kopcov so zasneženým alebo zľadovateným povrchom. Vystavujete sa totiž riziku, že sa nebudete vedieť rozbehnúť, auto sa môže začať nekontrolovane šmýkať a dostanete sa do nebezpečných situácií.

Volvo V60 Cross Country T5 AWD

Pokiaľ však sedíte vo Volve s pohonom všetkých 4 kolies, ani zastavenie v strmšom kopci nemusí predstavovať problém. Vďaka inteligentnému rozdeľovaniu výkonu sa viete bezpečne pohnúť aj na zľadovatenom či zasneženom povrchu.
Chcete, aby aj každá vaša zimná jazda bola maximálne bezpečná? Presadnite do niektorého zo štýlových modelov Volvo, ktoré sú dostupné ihneď! Prezrite si našu širokú ponuku skladových vozidiel.

Exit mobile version